Начин на приготвяне
Домашната паста се приготвя изключително лесно, сварява се по-бързо от купешката, а вкусът ѝ е несравним.
Правилото при приготвянето на тестото за паста е да се съобразим с порциите на консуматорите, а именно 100 г брашно и 1 яйце на човек. Семолината, брашното тип 00, е идеалното за приготвянето на домашна паста. Тестото от нея поема повече вода, става по-твърдо и по-здраво. Има различен, по мое мнение, много приятен аромат.
Сипваме от брашното върху плота, като правим кладенче, чието дъно посипваме с брашното. Така яйцата няма да полепнат по плота.Те трябва да са пресни и със стайна температура. Предпочитам да ги разбия отделно в купичка, прибавяйки и щипка сол към сместа.
Тогава ги изсипваме в кладенчето и постепенно ги смесваме с брашното. Не прекалявайте с омесването. То трябва да е около 10-12 минути, за да получите гладко и еластично като пластелин тесто.
Причината е, че при по-продължителното му притискане топлината на ръцете ще освободи глутена. Затова е добре в помещението да е топло, както и и ръцете ви, за да намалите времето на обработка.
Оформете тестото на топка и го увийте във фолио за свежо съхранение. Оставете го да почине на стайна температура за 30 минути.
Тогава то е готово за разточване, затова го разделете на три равни части. Добре е да работите върху твърда леко набрашнена повърхност.
Всяка кора разточете с помощта на точилка на много тънка кора, с дебелина 0.2-3 мм., тя трябва да е прозрачна.
Ако разполагате с машина за паста, ще спестите време. Ако тестото продължава да полепва по плота вместо брашно, посипваме с царевичен грис. Така не разваляме консистенцията му и за разлика от брашното грисът лесно пада при варенето на пастата.
Разточеното тесто нарязвате на ленти по дължина с помощта на къдрав нож. Ширината трябва да е 2.5 см., а дължината 3.5-4 см., за да получите папарделе.
В средата притискаме с пинцета и дооформяме внимателно с пръсти, за да получим формата на панделка.
Пастата е готова за варене, като нейното време за термична обработка е по-кратко.
Добре е да я прибавим към готовия сос, заедно с част от водата, съдържаща нишестето, което по-бързо редуцира соса.
Ако пък решим да я използваме с времето я изсушаваме и прибираме в хартиени пликове или стъклени буркани.