Начин на приготвяне
Фурна 190 градуса;
Форма 25 см.
Приготвят се 3 бр. еднакви по размер - 25 см, тортени форми. Ако не е възможно да има толкова, се приготвят 5 бр. листове от хартия за печене, на която се разчертават кръгове с диаметър 25 см.
Намасляват се с парче малко, а отгоре се посипва малко брашно, изтупват се. Така по-лесно ще може да се отлепят ореховите блатове/платки.
Преди да се започне разбиването на белтъците, е добре купата да се измери на кантарче, а след като са готови, се измерват и изваждат грамовете на купата и се измерва само количеството на сместа, с цел да имат равни количества в тортените форми.
Белтъците се разпенват до побеляване, прибавя се кремотартара и на порции се прибавя захарта.
Разбиват се на максимална скорост на миксера до плътен сняг - такъв, който при обръщане на купата няма да изтече.
След като се готови, на порции се прибавят смлените орехи и се разбърква внимателно с шпатула, за да не спаднат белтъците. Разпределя се във формите, заглажда се с шпатула.
Всяка форма, или две наведнъж, се пече на 190 градуса за не повече от 6 до 8 мин. Независимо от това, че все още са меки, влажни платките се изваждат от фурната, обръщат се върху хартия за печене и се отстранява горната хартия. Оставят се да се охладят напълно.
Крем
Сметаната се загрява до точка на кипене. Сваля се от котлона и се прибавят парчетата шоколад. Изчакват се 2-3 минути да се поразтопи, а след това се разбърква до гладка консистенция.
Добавя се маслото на кубчета и отново се разбърква до пълното му стопяване. Оставя се в хладилник, за да стегне дотолкова, че да може добре да се разпредели върху платките, да не е напълно течен.
В тортен ринг се поставя първата платка и се намазва с крем, следва втора - крем и така до изчерпване на платките. Отгоре се намазва тънко, също и от всички страни. Оставя се в хладилник за около 3 до 4 часа.
Глазура
На водна баня се разтопява шоколадът, като се прибавя и сметаната и лъжичката олио, тя спомага, за да има малко блясък разтопеният шоколад. Сваля се от котлона и се охлажда на стайна температура, дотолкова, че да може да се нанесе правилно, без напълно да се разтича.
Изважда се тортата от хладилника и се поставя върху решетка. Залива се с глазурата, като се намазва и отстрани. В кръг се посипва с натрошен шамфастък.
Внимателно се прехвърля в сервизна тортена чиния и се връща в хладилник, за да стегне за около 30-40 мин.
Готовата орехова торта се нарязва на тесни триъгълни тортени парчета.
Изписвам рецептата така, както е дадена, но допълвам с моите малки промени и забележки:
Тази рецепта е реплика на така известната торта Гараш, която е емблематична българска торта, която по себе си е с уникален вкус на какао и шоколад.
Не бих я нарекла Бяла торта Гараш, затова ѝ промених заглавието - Торта с бял шоколад.
По време на работа ѝ малко промених крема, който според мен е малко като количество за измазване на платките, затова след като се охлади напълно, го разбих с миксер на съвсем слаба степен, за да увеличи обема си, но трябва да се прояви изключително внимание, за да не се пресече, тъй като е съвсем възможно пресичането му.
В момента, в който се забележи и съвсем малка промяна в консистенцията му, разбиването трябва да приключи. Така се получи достатъчно крем, с който измазах спокойно тортата от всичките ѝ страни.
Също така посочената захар при платките е голямо количество според мен и съответно намалих на 170 г, съвсем достатъчна е, защото белият шоколад е прекалено сладък, за разлика от черния кувертюр.
Тортата е с фина консистенция, хубави орехови блатове, насищаща, затова се нарязва на тънки фини триъгълни парчета.
Тортата с бял шоколад е готова.
Коментари