Начин на приготвяне
Традицията повелява на Великденската трапеза да има традиционни боядисани яйца! Варенето е деликатно, но боядисването е много лесен и приятен процес – особено любим на децата!
Първо измиваме внимателно яйцата и вече чисти ги подреждаме на дъното на тенджерата. Наливаме вода, колкото да ги покрие, и сипваме солта и оцета, които ще предпазят от напукване. Захлупваме с капак и оставяме да заври. Щом водата започне да бълбука, можем да отхлупим и да ги оставим да се варят още малко – зависи от мощността на котлона – общо за около 10-15 минути. Като са готови, внимателно ги изкарваме от горещата вода с решетъчна лъжица и ги оставяме да изстинат.
През това време подготвяме боите. Във всеки буркан слагаме по една метална супена лъжица и наливаме до половината с гореща вода. Веднага след това изсипваме капсулките – по 2 от цвят. Разбъркваме, за да се разтворят боите, и добавяме по 3 супени лъжици оцет на буркан – за по-наситен цвят. Първо избираме и нарочваме яйце за дома и семейството, което по традиция се боядисва в червено. Умишлено го оставяме по-дълго в боята, за да е с най-наситен и ален червен цвят. Ритуалът се извършва с наричане за здраве – за всички и големи и мънички! Яйцето от миналата година се разглежда и по него се гадае за отминалата година. При разчупването му, ако има приятен аромат и лекота, значи изминалата година е била хармонична!
Продължаваме с боядисването на яйцата, като поставяме яйцата първо в супената лъжица и с нея ги спускаме внимателно в буркана и така престояват няколко минути, докато се оцветят с наситен цвят. Като са готови, ги изкарваме внимателно и ги поставяме в тарелка за яйца, да се цедят от боята. Като изсъхнат, ги намазваме с памуче - напоено с шарлан.
Стават красиви и лъскави с блясък.
Боядисаните великденски яйца са готови!