Начин на приготвяне
Вече говорихме за ползите от качественият бульон. Опитайте да си направите такъв и със сигурност никога повече няма да използвате бульон на кубчета. Хубавото му е, че може да го замразите и да имате от него под ръка във фризера винаги, когато ви потрябва за супа, сос или друго ястие.
Количествата на продуктите е ориентировъчно, тъй като използвах уред за бавно готвене. При него течността се запазва като количество, защото почти няма изпарение. Ето защо трябва да добавите около 2 пъти повече вода, ако варите бульона на бавен огън в стандартна тенджера.
За по-вкусен и наситен бульон е хубаво да запечем за кратко месото и зеленчуците. Поставяме ги в тавичка, като чесънът и лукът са предварително обелени и всичко е нарязано на едро.
Запичаме за около 30-40 минути. Прехвърляме всичко в уред за бавно готвене (вместимост 3.5 л). Заливаме до горе с вода (около 3 л). Варим на бавната степен за около 12 часа или на силната за 6.
Прецеждаме бульона и можем да използваме до няколко дни, като съхраняваме в хладилник. Във фризер може да съхраняваме до 6 месеца.
Важно при костния бульон е, че винаги заливаме костите със студена вода и солим, след като бульонът е готов.