Начин на приготвяне
Пълна кошница със сладки градински и малко дъхави диви ягоди е готова да се превърне във вкусно сладко, наслада за всички сетива! Ароматът в кухнята е неустоим!
Плодовете, събрали в себе си всички онези познати дъхави аромати, узрели от лятното слънце, почистваме и измиваме внимателно.
Градинските ягоди нарязваме на парченца. Горските дъхави плодчета прибавяме цели. Посипваме ги със захарта в подходящ съд. Покриваме го със стреч фолио и прибираме в хладилник за едно денонощие.
Така ароматните ягоди отделят остатъчен плодов сироп и не се налага да прибавяме вода. Както казваше моята баба, за вкусните неща се изисква търпение освен мерак. Тя вареше сладката в продължение на три дни, те бяха в големи количества и се приготвяха на огъня.
На другият ден внимателно отделяме плода с решетъчна лъжица. Изсипваме сиропа, който се е отделил в емайлиран съд. На бавен огън загряваме сместа, като разбъркваме непрекъснато с дървена лъжица.
Никога не обирам пяната. Просто я потупвам от време на време с решетъчната лъжица. Този трик научих от старите тефтери с рецепти. След това тя изчезва.
Варим около 20 минути на умерена температура, след което махам съда от котлона и оставям да изстине. Когато това стане, прибавям ягодите, разбърквам внимателно и отново загряваме на бавен огън.
Сладкото се вари до желаната гъстота. Проверявам резултата с лъжица, до образуването на пътечка от сиропа.
10 минути преди да отстраним съда от котлона, прибавям лимонената киселина.
Насипваме ароматното ягодово сладко в сухи затоплени бурканчета и обръщаме с капачката надолу.
Покривам бурканчетата със сладко от ягоди с кърпа грижливо, за да изстиват постепенно.
Съвет: Държа да уточня, че количеството захар зависи от сладостта на плодовете. Уверявам ви, че горските ягоди, както и домашните, са много сладки, но тези от пазара са с различна сладост. Затова по преценка на вашият вкус и плод може да подсладите допълнително.