Начин на приготвяне
Сочни, ароматни, пухкави - тези пържени кюфтенца правя от години по рецепта на моята баба. Искам да споделя с вас тази изпитана през годините рецепта. Добре е да търсите неосолена кайма, най-добре да си смелите в месарски магазин, ако искате да се получат вкусни кюфтета.
Другата тайна е дългото месене - поне един час на почивки. След това я оставяте да си почине поне един час, преди да я обработите.
Разстелете в тавичка, удобна за месене. Накиснете хлебните филии в студена вода, после ги отцедете добре и надробете на ситно върху каймата. Нарежете пресния лук и добавете към каймата.
Нарежете кромида на дребно и добавете към сместа. Чукнете яйцето в каймата. Сложете подправките: черен пипер, чубрица, сол, нарязан на ситно магданоз. Сместа е готова за месене. Месете, като разстилате сместа в тавичката с длани, мачкайте я в шепите си, разстилайте с юмруци и отново събирайте. Месете я по този начин достатъчно дълго време - поне 20 минути.
По време на месенето топвайте ръцете си в студена вода. Може просто 1-2 пъти лекичко да наръсите сместа с водичка.
Когато сметнете, че сместа ви е омесена добре, съберете я на топка в тавичката.
Хвърлете я няколко пъти в тавичката, както се меси тесто за хляб.
Съберете готовата смес, прехвърлете я в купа и я оставете в прохладно помещение или най-добре за цялата нощ в хладилник.
В тиган сипете достатъчно олио - поне пръст и половина. Ако пържите в малко мазнина, кюфтетата ви ще попият много мазнина и ще станат мазни.
Оформете кюфтетата в дланите си, без да ги притискат силно, и оваляйте в брашно.
Пържете ги в силно сгорещено олио до приятна зачервена коричка, като ги обръщате от двете страни да се изпържат равномерно.
Готовите народни кюфтета поставете върху кухненска хартия, да се отцеди излишната мазнина.
Поднесете бабините кюфтета горещи, така са най-апетитни.
Добър апетит!
Коментари