Начин на приготвяне
Подготвените агнешки дреболии, без агнешки черен дроб, се сваряват в леко подсолена водичка до готовност (в тенджера под налягане - за около 35-40 минути, в обикновена – по-дълго).
След това водата се отцежда и след като поизстине достатъчно, така че да не се изгорите при докосване, дреболията се нарязва на ситно.
Гъбите се измиват внимателно и нарязват на тънки филийки.
Зеленият лук се почиства, измива внимателно, и нарязва на ситно.
Оризът се измива два пъти.
В тенджера се загрява олио и се запържва лукът, след това към него се прибавят измитите и нарязани гъби и след като се задушат, се добавя и оризът. Овкусява се с подправките.
Агнето (ярето) се слага в тавата, в която ще се пече, и с малко сол и червен пипер се намазва отгоре. След това внимателно се напълва с плънката от ориз и дреболийки.
След което с дебела игла и конец се зашива коремчето на агнето (ярето). Ако от оризът остане, се слага в станиол, който се завива и се пече заедно с агнето в същата тава.
В тавата се изсипва червен боб. Той поема част от мазнината, която агнешкото месо си пуска, и се овкусява много приятно от нея. Не е нужно бобът да е сварен предварително.
Налива се в тавата около 2 литра вода.
Покрива се с алуминиево фолио.
Пече се за около 4-5 часа в пещта, но ако агнето (ярето) е по-голямо, ще има нужда и от още печене.
Това цяло печено агнешко в пещ е подходящо и типично се приготвя за Гергьовден или Великден, а защо не и на двата празника!
Подходящо е и за празници като Свето кръщение, сватба, годеж, рожден ден, юбилей, годишнини, където се събират повече гости.
Това печено агнешко добре си подхожда с класическа великденска салата с маруля, пресен лук, краставици, репички и варено яйце.
Добре подхожда червено вино на така приготвеното цяло печено агне в пещ.