Начин на приготвяне
В моята рецепта и дума не става за сармичките-хапка. Тези тук са с големината на юмрук и хапвайки две от тях, се чувстваш сит и доволен.
А и спестяват време на работещите домакини.
Когато завивам зелеви сарми, винаги поставям зелевите листа в камерата за едно денонощие. След като се отпуснат стават еластични и меки като коприна.
Не променят вкусовите си качества. Така процедирам и тук.
Каймата овкусяваме с подправките – кимион, черен и червен пипер, малко сол, ако не е овкусена, и лютивия пипер. Ориза сме измили и накиснали за 1-2 часа предварително. Месото нарязваме на средни късчета.
Манатарките също накисваме в малко хладка вода за 20 минути. Праза нарязваме на ситно и го задушаваме в сгорещената мазнина.
След като омекне към него прибавяме нарязаните на шайби печурки и отцедените манатарки. Разбъркваме и захлупваме съставките за 4-5 минути на среден огън.
Сипваме отцедения ориз и готвим още 5-7 минути, докато промени цвета си и стане стъклен. Прибавяме водата от манатарките и разбъркваме още 1-2 минути на слаб огън, за да се съединят ароматите на всички съставки.
Плънката ни е готова и след като се охлади е време да завием сармите.
В края на всяко голямо зелево листото поставям плънка с големината на юмрук. Върху него подреждаме 3-4 хапки от месото. Притискаме леко, за да се слеят с каймата. Не свиваме стегнато, защото оризът набъбва и разкъсва листата.
На дъното на глинения съд подреждаме зелеви листа. Подреждаме върху тях сармите плътно, заливаме ги със зелев сок и растителната мазнина.
Поставяме гювеча в студена фурна. Печем на 200 градуса за 45-50 минути. Проверяваме течността в съда и ако е необходимо прибавяме по малко топла вода.
10-15 минути, преди да отстраним печивото от фурната го заливаме с разтопената мас, в която сме прибавили червения пипер. Оставяме глинения съд без капак и дозапичаме.
За соса разтопяваме маслото и в него запържваме брашното. Разбъркваме за кратко на слаб огън и отстраняваме, като продължаваме да разбъркваме, докато сместа стане гладка.
Прибавяме киселото мляко и при непрекъснато бъркане оставяме соса на котлона, докато се посгъсти леко.
Отстраняваме от огъня и прибавяме щипка сол, пипер и двата жълтъка. Продължаваме да разбъркваме енергично и отново връщаме на котлона, докато заври.
Разреждаме, като прибавяме по малко от зелевия бульон.
Поднасяме сармите юмрук топли, гарнирани със сос и поръсени с лют пипер.