Начин на приготвяне
За да приготвите пълнен шаран в тесто, от вечерта си намажете изчистения и измит шаран отвътре и отвън със солта.
На другия ден започнете с приготвянето на плънка за шаран. Всичко нарязвате на дребно. Запържвате лука, добавяте чесъна.
Прибавяте ориза и червения пипер, обръщате сместа няколко пъти и изсипвате доматите. Задушавате 10 минути и сваляте от огъня.
Добавяте ядките, стафидите, черния пипер, подправки за риба и магданоза. Разбъркайте и опитайте на сол, защото подправката съдържа такава.
Преди да започнете да пълните шарана, си пригответе игла и конец. Срежете рибата отвътре през изчистения корем почти до гърба по посока от главата към опашката с остър нож. Така увеличавате пространството за пълнене. Започнете да слагате плънката от там. Зашийте и оставете да почине.
В дълбока купа изсипете пресятото брашно, щипка сол, щипка содичка и олио. Пригответе си до вас пакета с брашното и кана с хладка вода и замесете средно твърдо тесто.
Посипете работния си плот с брашно. На точилката също сложете брашно. Прехвърлете тестото върху плота и разточете. Колкото е по-тънка кората, толкова по-добре. Разрежете кората на 5-6 приблизително равни по големина правоъгълници и отделете единия: от него ще правите декорацията на рибата.
Взимате едно парче, поразтегляте го с ръце и го намазвате с размекнато масло. Слагате върху него друго разтеглено парче, което намазвате с масло. Следва друго разтеглено парче от разрязаната кора с размазано по нея масло... И така, докато свършат парчетата.
Върху последното не трябва да има масло, защото ще точите подредената купчина или ще я теглите с ръце... както ви е по-лесно. Направете си сметка колко парчета сте нарязали, между колко ще сложите масло и според това, на колко равни части да си разделите 250-те грама масло.
Разточвате кора два пъти по-голяма от рибата. Периодично, в процеса на разточване, си поръсвайте с брашно плота и обръщайте кората върху него, за да не ви залепне. Поръсвайте си и точилката.
Намажете готовата кора с олио. Идете при съда с рибата и намажете и нея. Прехвърлете рибата върху едната половина на кората и загърнете другата ѝ половина върху нея.
Започвате оформяне на елементите на рибата от отделеното парче тесто. Разточете го още малко и започнете да изрязвате части, за които се сещате, че рибата притежава: хриле, коремни и гръбни перки, странични, опашни форми, очи, уста, люспи.....При нужда, съберете изрезките, разпънете пак и продължете с това, което не сте довършили. Отне ми един час, но беше удоволствие - като забавно моделиране с пластилин.
За око вградих пръстен от обезкостена маслинка.
По време на декорацията си дайте сметка за колко време ви се стопля фурната и фиксирайте температура от 180 градуса.
Намажете завършената рожба на вашето изкуство с яйце и печете 2 часа /за толкова килограма/ на указаната температура, като позиционирате тавата малко под средата на фурната, отгоре и отдолу с вентилатор. Ако забележите, че се зачервява доста преди края на печенето, покрийте с хартия или лист фолио.
За това ястие пълнен шаран в тесто не ви трябва хляб, защото приготвеното по този начин тесто е много вкусно. Нарича се налагано и от него се приготвят вита баница, щрудел, наложена баница. Прилича на бутер тесто, но не е същото.