Начин на приготвяне
С особено вдъхновение пиша тази рецепта, защото бриош е едно от онези любими тестени десерти, които завладяват, очароват и изненадват.
Когато чуем за френска кухня, първото което изниква в ума е - масло, много масло. И тук разбира се, не е изключение и това характеризира истинският бриош. Няма ли много масло, си остава обикновена питка, не по-различна от всички други. Затова - пригответе си хубаво краве масло и го оставете на стайна температура, за да омекне.
Другата характерна особеност на бриоша са повечкото яйца и почти никаква течност. Човек ще си помисли, че е трудно едно такова тесто да втаса, защото става твърде тежко, за което не малка роля също играе и захарта. Е, за учудване на всички, няма проблем с втасването и бухването, но условието е да бъде перфектно измесено, както и да бъде използвано подходящото брашно (с по-високо съдържание на глутен, специално за козунаци и бриош).
Поради мекотата и лепкавостта на тестото най - добре е да се използва миксер с подходящите приставки. Това значително ще улесни и ускори работата ви, а резултатът ще е в пъти по-задоволителен.
Започнете с натрошаване на маята в прясното мляко. То е малко, затова просто целта е да се разбърка на кашичка.
Пресейте брашното със солта и към него сипете леко разбитите 4 яйца със захарта (количеството е на вкус - от 60 до 100 г., аз слагам 90) Добавете маята и включете уреда за измесване 7-8 минути. В случай че действате на ръка, ще имате нужда от повече време.
След изтичане на тези минути започнете да добавяте маслото на парченца, без да спирате уреда и така месенето продължава още 3 минути. В случай че е прекалено меко или дори рядко, добавете и още малко брашно, но в никакъв случай не правете твърдо тесто.
Сложете го в купа, завийте я с влажна кърпа и оставете да втаса 1-2 часа.
Сложете втасалото тесто върху леко набрашнен плот, то е мазно и разтегливо, така трябва да бъде.
Разточете, колкото да го сплескате, навийте на руло и сложете в правоъгълна форма за кейк с дължина 28 см. Така е по оригинална рецепта, но аз пекох в кръгла тавичка 23 см. диаметър. Всъщност важен е вкуса, а не толкова формата.
Покрийте със стреч фолио и приберете в хладилник за 3-4 часа минимум или за цяла нощ. Когато извадите, изчакайте 2-3 часа, за да бухне хубаво.
Ще ви призная, че когато не ми се чака, просто оставям да си втаса по нормалния начин в топло помещение, за час- два и е утроил обема си.
Намажете с разбит жълтък и печете в загрята на 180 градуса фурна, ниска решетка за около 30 минути или до хубав по-тъмно златист загар.
Имайте предвид, че бързо потъмнява отгоре, но за да сте сигурни, че и отвътре ще се изпече добре, покрийте с фолио след 15-тата минута.
Внимавайте и да не препечете, за да не се пресуши вашият бриош, а да остане с нежна и крехка структура.
Хубаво е да оставите да изстине, преди да разчупите или нарежете, но от опит ви казвам, че трудно ще устоите на аромата. Докато е топъл, вътрешността му е леко влажна заради маслото и се къса на копринени нишки.
Класически Френски бриош - просто разкош!