Начин на приготвяне
Рецептата е традиционна от Пловдивското село Труд и е такава каквато я готвеше прабаба ми Зойка и баба ми Цветана.
1. Червената чушка се запича в чушкопек/скара/плочата на котлона. След това се поставя в плик да се задуши, после се обелва и нарязва много дребно или директно се счуква в хаванче. Вместо печена чушка може да се ползва 1 суп.лъж. пиперково пюре, а опушеният вкус на гозбата ще получим с малко пушен червен пипер.
През зимата се използваха 2 сушени чушки, накиснати в малко вряла вода. След това течността отиваше в чорбата, а месото на омекналите чушки се остъргваше с нож и също отиваше в тенджерата.
2. Чесънът в тракийската чорба от леща е много, но това е едно от нещата, които я правят специална. Нужни са ни три глави чесън (а не скилидки). Обелваме всяка скилидка и я разполовяваме с нож през средата.
3. В суха тенджера на котлона слагаме брашното и бъркаме непрекъснато докато промени цвета си в златисто-кафяв. След това отделяме брашното в купичка.
4. Слагаме мазнината в тенджерата и в нея нарязан на много дребно лук и настърган морков на най-ситното ренде. Разбъркваме докато лукът омекне.
5. Добавяме червен пипер, разбъркваме бързо и веднага добавяме 1. 5 литра вода, за да не прегори пиперът.
6. Измитата и отцедена леща се слага в течността заедно с половината чубрица. Може да се ползва и отцедена леща от консерва. Една от тайните на селската чорба е, че тук баба ми слагаше клонче от прясна чубрица, която растеше в двора.
7. След като лещата омекне, прибавяме печената чушка, чесъна, останалата чубрица и посоляваме на вкус. Тук е момента да добавите и пушен червен пипер, ако ще ползвате. Оставяме супата от леща да се вари още 5 минути.
През зимата към чорбата се добавяше и малко зелев сок (около 200 мл), като това ставаше на този етап, след омекването на лещата, за да не се попречи на сваряването й. В този случай трябва да се внимава със солта, тъй като зелевият сок е солен. Оставяме чорбата да ври 5 минути.
8. Препеченото брашно размиваме с малко студена вода, добавяме и малко от лещената чорба, разбъркваме, за да няма бучки и изсипваме в тенджерата. Разбъркваме добре и оставяме да ври още 5 минути.
9. Сваляме от огъня и добавяме ситно нарязан магданоз. Така тракийската чорба от леща е готова.
ДОПЪЛНИТЕЛНИ БЕЛЕЖКИ
На пролет, когато вече старият чесън беше свършил, а младият още не беше готов за консумация, баба ми слагаше обилно количество прясна левурда в чорбата към края на готвенето. Също така имаше случаи, когато добавяше коприва или киселец на етапа след сваряването на самата леща.
Сполай Ви !