Начин на приготвяне
Измиваме добре зеленчуците и обелваме морковите, пащърнака, целината и картофа. Не изхвърляме обелките, а ще ги варим заедно с пилешкото месо (затова зеленчуците трябва да са добре измити). Чесънът се притиска с ножа и се смачква, след това се обелва и не се реже.
Най-вкусната пилешка чорба става с праз. За разлика от лука той придава една много деликатна аристократична сладост на гозбата. Това е една от тайните на хубавата пилешка чорба – да се прави с праз и пащърнак. Разбира се, през лятото няма праз и тогава се прави с лук. Трябва да почистите сртъка праз и да го разрежете на две. Едната част е тази към по-крайните пера и тя е по-зелена и твърда, а другата част е към коренчето и празът е по-бял и нежен. Зелената част се нарязва на едри парчета и те се пускат в тенджерата заедно с обелките.
Когато тази чорба се приготвяше с лук, едната половина се пускаше цяла в тенджерата, а другата половина от лука се заделя за по-късно в рецептата.
В тенджера поставяме пилешкото месо и се наливат 2 литра студена вода. Добавя се чесъна, праза (зелената част нарязяна на едри парчета) плюс 1 чаена лъжица сол, черният пипер (може поставен и завързан в малка торбичка от тензух), дафиновият лист и обелките от морковите, пащърнака, картофа (обелки от целината не се слагат).
Поставяме тенджерата на силен огън и когато заври, редуцираме огъня и оставяме да къкри под капак. Периодично с помощта на лъжица премахваме образувалата се пяна и я изхвърляме.
Докато пилето се вари, настъргваме единия от морковите на ситно ренде и заедно с олиото (може да замените с масло) го запържваме в тиган. Така мазнината ще се оцвети в жълто-злтисто и това ще придаде отличителния цвят на тази чорба.
След 30 минути варене на пилето вече не се образува пяна. Тогава с помощта на решетъчна лъжица премахваме обелките, праза, дафиновия лист и черния пипер и ги изхвърляме. Те са свършили своята работа и са отдали аромата си на бульона.
Добавяме запържените моркови към врящия бульон.
Нарязваме на ситно бялата част на праза (или настъргваме на ситно ренде едната половинка от лук) и също ги добавяме към бульона заедно с целите дръжки на магданоза. Това е типично за тази гозба наслагане на вкусове като подправките и ароматните корени се поставят на различен етап в кулинарния процес.
Варенето продължава още 20 минути.
През това време подготвяме зеленчуците като ги нарязваме на малки кубчета: пащърнак, моркови, зелена и червена чушка, картофа и целината.
Когато изтекат 20 минути, изваждаме дръжките от магданоза и изваждаме пилешкото месо. И за да не ври гола вода в тенджерата - добавяме нарязаните на кубчета зеленчуци.
Премахваме кожата, месото разкъсваме на парчета с такава големина каквато ни харесва и връщаме пилешкото в чорбата.
Опитваме на сол и добавяме още ако е нужно (обикновено е нужна още около 1 чаена лъжичка, но все пак е сол на вкус) и варим чорбата още 10 минути.
Добавяме една шепа (може и повече) фиде и варим до готовност на фидето (обикновено още 7-10 мин.).
Сваляме чорбата от огъня и я оставяме с отворен капак леко да се охлади.
През това време в голяма купа разбиваме едно яйце с киселото мляко.
Когато чорбата леко се е охладила (но все пак още е гореща) с помощта на черпак вземаме от чорбата и на много тънка струйка добавяме към киселото мляко с яйцето и непрекъснато разбъркваме с тел или вилица в една посока. След това втори черпак, трети и т.н. колкото побира купата (но поне 3 черпака). Целта е да изравним температурите и да не се пресече застройката. След това отново на тънка струйка връщаме застройката към чорбата и отново разбъркваме непрекъснато и в една посока.
Застроената чорба поръсваме със ситно нарязан пресен магданоз и я оставяме да си почине, за да се слеят вкусовете в съвършена хармония, но в никакъв случай не поставяме капак на тенджерата, защото има опасност да се пресече. Капак се поставя, когато чорбата се охлади напълно.
Сервираме Тракийска пилешка чорба с лимонов сок или оцет и може да подправим с прясно смлян черен пипер.
Сполай Ви!
Коментари