Гъбник

Иван КацаровИван Кацаров
Помощник Готвач
851k273
Гъбник
Снимка: Иван Кацаров
1 / 5
Любими
Сготви
Добави
Докладвай
Приготвяне
20 мин.
Готвене
50 мин.
Общо
70 мин.
Порции
8
"Гъбите са главен герой в рецептата за Гъбника, но останалите съставки са също много важни за страхотния вкус"

Необходими Продукти

  • кори за баница - 1 пакет точени
  • масло - или олио
  • гъби - 500 г
  • праз - 3 или 4 стръка
  • чесън - 5 скилидки
  • булгур - 1 шепа
  • мащерка - 1 с.л. (суха)
  • сминдух - ½ с.л.
  • черен пипер - на вкус
  • сол - на вкус
  • кашкавал - 150 г
* мерки и количества

Начин на приготвяне

Гъбникът е вид зелник и рецептата, която ви представям, е традиционна за пловдивското село Труд.

1. Точените кори се изваждат от хладилника и се оставят да се темперират 15-20 мин на стайна температура. Не разопаковаме корите предварително, защото изсъхват бързо и няма да можем да ги навием. Ако работим по-бавно и има опасност корите да изсъхнат – се покриват с навлажнена и добре изстискана кухненска кърпа.

2. В тенджера се слага олио и масло и когато се сгорещи, слагаме нарязаните на четвъртинки гъби. Не похлупваме с капак, за да се изпарява водата и гъбите да се запържат, а не да се варят.

3. Празът и чесънът се нарязват на ситно и се добавят към гъбите. Вече похлупваме с капак и задушаваме.

4. Подправяме със сол и черен пипер на вкус, сминдух и мащерката (ако е суха). Ако мащерката е прясна, се слага след като гъбите се свалят от котлона.

5. Добавяме булгура, разбъркваме добре и сваляме от котлона. Не чакаме до достигане на кулинарна готовност на булгура, защото при печенето той ще поеме отделените сокове от гъбите, ще се ароматизира и ще се сготви.

6. Плънката се оставя да се охлади напълно. В корите се поставя само охладена плънка. Топлата плънка ще развали тестото. Когато плънката е изстинала, към нея се добавя настърган кашкавал и се разбърква добре.

7. Дъното на тава се намазнява и разполагаме няколко кори, така че краищата им да излизат извън борда на тавата. Останалите кори разделяме на три части.

8. Изсипваме 1/3 от плънката и върху нея накъсваме на по-едри парчета част от корите. Поръсваме ги с олио или разтопено масло.

9. Отгоре слагаме втората 1/3 от плънката и отново кори и мазнина.

10. Слагаме последната 1/3 от плънката и накъсваме последната част от корите. Загръщаме навътре краищата на корите, които са извън борда, и намазваме обилно с масло.

11. Пече се в предварително загрята на 200 градуса фурна. Щом сложим баницата с гъби, фурната се намалява на 170 градуса и печенето продължава до готовност.

Гъбник се приготвяше и зимата със сушени гъби. Те се накисваха предварително във вряла вода. Слагаше се повече праз, като той се задушаваше първи, след това се слагаше повече булгур и се добавяха гъбите и течността им. След охлаждане на плънката, отново се добавяше кашкавал.

При добавяне на булгура може да се добави 100 мл вино, да остане на котлона за 2-3 минути, за да се изпари алкохолът и да се продължи по рецептата. Комбинацията от гъби, праз, мащерка и вино е уникална.

В италианската кухня има подобна рецепта за лазаня - в гъбената плънка се слага пармезан, в бешамела се слагат сушени гъби, а на всеки ред на лазанята върху плънката се подрежда моцарела.

Facebook
Любими
Twitter
Pinterest

Рейтинг

5
56
40
30
20
10
Дай твоята оценка: