Начин на приготвяне
Рецептата е от пловдивското село Труд и гозбата беше известна под името френкова чорба. В Тракия старите хора наричат доматите френки.
Познавачите на италианската кулинарна традиция с изненада ще забележат в рецептата близост с едно скромно, но класическо минестроне, обаче „братовчедката“ от Италия се прави с повече вида зеленчуци и няма зелени домати.
Другото име гозбата е Сиромашка чорбица, защото има много малко съставки, но те се съчетават съвършено в това питателно ястие.
Ето как се приготвя:
1. Празът се нарязва на ситно заедно с лютата чушка и се слага в намазнената тенджера да се задуши. Разбърква се периодично.
2. Когато празът леко омекне, се добавят нарязаните на средно зелени домати и нарязаната на дребни кубчета глава целина. Задушаването продължава още няколко минути.
3. Прибавя се червен пипер, разбърква се и бързо се долива вода, за да не се препържи пиперът и да горчи гозбата. Количеството вода е около 1.3 – 1.5 литра. Нарязват се на ситно скилидките чесън и се пускат в доматената чорба заедно с 1 брой дафинов лист и сол. Всичко се оставя да ври за 20 минути.
4. Добавя се фидето и се оставя гозбата да се вари още десетина минути.
5. За финал се добавя размитото в малко вода препечено брашно, вари се още 2-3 минути и се сваля от огъня. Тогава се слагат и нарязаните на ситно листа целина.
6. Подправя се с оцет при поднасянето и с препечени филийки е много вкусно.
Допълнителни бележки към рецептата за тракийска чорба от зелени домати:
През по-ранната есен, когато времето все още позволява да се готви в лятната кухня, баба Зойка запичаше зелените домати на металната плоча на оджака и тогава ги нарязваше в тракийската чорба от зелени домати. Днес аз ги запичам на скарата или грил тигана.
През зимата френковата чорба се правеше с пръжки – първо се нарязва сланина на малки парчета и се изпържва, пръжките се вадят с решетъчна лъжица и тогава в мазнината се задушава празът.
Нататък рецептата продължава, както е описана по-горе. Пръжките се връщат в чорбата в края, след като се сложи брашното. В италианското минестроне се ползва често Гуанчале (свински бузи, подправени с черен пипер и после сушени) – отново виждаме подобие между двете рецепти. Ако не харесвате сланина или не може да намерите Гуанчале – направете рецептата с бекон.
Зелените домати през зимата се вземат от туршия и тогава се внимава със солта в гозбата, защото доматите са солени.
Баба понякога слагаше шепа сушени сини сливи в чорбата на етапа на точка (3).
Сполай Ви!
Коментари