Начин на приготвяне
В купата, в която ще месите тестото, смесете топлата вода, солта, олиото и оцета, разбъркайте да се разтворят и смесят добре. Добавяйте от пресятото брашно на етапи, като непрекъснато бъркате с шпатула.
Когато стане вече трудно за бъркане, сипете получената смес върху поръсен с брашно плот.
Започнете да месите тестото с ръце и добавяйте по малко брашно, докато тестото спре да се лепи по пръстите, и спирате да добавяте.
Тестото трябва да е меко и еластично.
Разделете тестото на 8 еднакви части, оформени на топки, които пък сплесквате с длан и ги поставяте в подходящ съд, потопени в мазнината (разтопено масло и олио, но не горещи). Оваляте ги в мазнината, покрийте ги с стреч фолио и ги оставете за 30 минути да починат, за да се отпусне тестото.
Намажете плота с олио обилно, разтеглете едно топче, първо, с ръце доколкото е възможно, после поставете го на намасления плот и внимателно започвате да разтегляте до много тънка прозрачна кора.
Поръсете кората с 2 с.л. от мазнината, в която отлежават, поръсете с натрошено сирене и навийте на рехаво руло. Така процедирате със всичките 8 топчета.
Нареждайте всяко руло в тава, намазана с мазнина, от средата на тавата към стените под формата на охлюв. Ако ви е останала мазнина отгоре посоченото количество, полейте равномерно витата баница с нея, ако не ви е останала, не добавяйте повече мазнина, рискувате баницата ви да стане мазна.
Поставете тавата в предварително нагрята на 200 градуса фурна и печете за около 35 минути до златисто кафяв цвят. Готовата изпечена баница поръсете със студена вода и завийте с чиста кърпа, да се задуши и омекне.
Пригответе си листчета с късмети, дрянови клечки и синя панделка за витата дърпана баница с късмети.
Дрянът е символ за здраве, късметите са си късмет, а синята панделка за мир – душевен и световен!
Нека ви е празнично с тази баница с късмети.
Коментари