Начин на приготвяне
Най-класическият италиански пай с кестени и мед за ценители ви предлагам да си приготвите. Бъдете сигурни, че ще го харесат вашите близки хора! Това е безглутенова рецепта.
Като първа подготовка се посветете на пясъчното тесто. Ако имате планетарен миксер, използвайте куката за тесто, а не бъркалката.
Първо поставете яйцата и захарта в купата на миксера и веднага след като сместа се смеси, добавете кестеновото брашно, бакпулвер и ванилиновото саше.
Разбъркайте отново и добавете меда и маслото, нарязани на парчета.
Ако нямате планетарен миксер, продължете, като създадете класически кладенец на плота с кестеново брашно, първо добавете яйцата със захарта, която ще разбиете с помощта на вилица, след това бакпулвер, сашето с ванилин, акациевия мед и накрая маслото на парчета.
И в двата случая месете, докато получите тесто. Ако тестото е твърде меко, добавяйте бяло брашното по малко, докато стане гладко и компактно. Оставете тестото да почива, увито в прозрачно фолио, в хладилник за един час.
Сега пригответе пълнежа за сладкия пай, като смесите рикотата с акациевия мед и портокаловите и лимонови корички или чипса от тъмен шоколад в купа. Оставете да се ароматизира.
След час извадете тестото от хладилника, оставете парче от тесто настрана, което ще ни трябва за декорация, набрашнете работната повърхност и с добре набрашнена точилка разточете тестото, докато достигне дебелина около 5 мм.
Намаслете и набрашнете форма с диаметър 26 см и поставете основата в тавата. Можете квадратна или кръгла форма да ползвате с този размер.
Набодете дъното на пая с помощта на вилица и изсипете пълнежа от рикота вътре.
Създайте класическите ленти тестото, поставете ги върху сладкиша с рикота и печете в предварително загрята фурна на 180 градуса за около 30 минути, тестото трябва да стане златисто. Ако желаете, поръсете с ядки.
Веднага след като италианският сладкиш е напълно студен, извадете от формата и сервирайте ! Насладете се на невероятен пай с кестени!
Съвет: при работа кестеновото брашно омеква по-бързо от бялото брашно, поради което с него трябва да се борави възможно най-малко.