Начин на приготвяне
Почистете артишока, като премахнете външните листа и остане само крехката сърцевина.
В повечето рецепти пише да се отстрани и вътрешната мъхеста част, но ако артишокът е пресен, такава няма и не е нужно да се пипа. Мъхчетата се появяват, когато зеленчука е престоял твърде много време на щанда в магазинната мрежа или пък е възможно да е такъв сорт.
За нашата рецепта трябва да направим дупка или вдлъбнатина в средата на артишоците, тъй че или изгребваме с лъжичка вътрешността, ако има власинки, или просто с притискане си правим отвор.
Важно е да работим с ръкавици, защото в приятен случай ще се оцветят пръстите ни.
Също така предварително си пригответе купа със вода и сок от лимон. Веднага след почистване на всеки артишок, го потапяйте във лимоновата вода, за да не потъмнява.
Обелете дръжките, така че да остане само сърцевината им, която е чудесна и също е годна за консумация. В случая ще я ползваме за плънката. Ако купите артишок без дръжки, тогава вземете 5 броя и петият само обелете и накълцайте, за да послужи за плънка.
Наситнете чесъна, магданоза и хамона. Смесете ги със накълцаните дръжки от артишока, половината от зехтина, сол и лъжица лимонов сок. Напълнете кухините на целите артишоци със сместа.
Поставете ги в кошничката на уред за готвене на пара с отворите надолу. Може просто да използвате метален съд с дупчици, а в друг по-голям съд да сложите около 300 мл вода, виното и сушените зеленчуци. Те ще ароматизират зеленчука, докато се готви на пара или водна баня.
Гответе в продължение на 30 минути. Артишокът трябва да омекне добре, но не и да се разпада.
Сервирайте това разкошно ястие - артишок с чесън, магданоз и хамон серано, поръсено с останалия зехтин, сол на люспи - Малдон, и още свеж магданоз.
Добър Апетит!