Начин на приготвяне
Блат: В дълбок съд се разбиват с вилица 4 яйца. На котлона - изсипва се в тенджера 2/3 от меда от буркана. След като медът заври, към него се прибавя 1 ч.л. сода бикарбонат. Сместта се надига, шупва и увелчава обема си. В този момент, когато вече мед и сода са се смесили, ги изсипваме при предварително разбитите яйца - в дълбок съд. Бъркаме с вилица, като междувременно започваме да влагаме и брашното - 2.5 ч.ч.
Бъркаме, като не се притесняваме, че може да останат бучки. Докато бъркаме, слагаме и ванилията, лимонената киселина, бакпулвера и изсипваме есенцията от лимон. Към тази смес добавяме и орехите. Така полученото ароматно и не много гъсто тесто го изсипваме в тава за печене или форма за торта, предварително намаслена с олио и посипана с брашно. Моята тава е с диаметър 33 см., незалепващо покритие и дъното е тънко. Разстиламе равномерно тестото в тавата и го слагаме във фурната да се пече на 180°С за около 45 минути без вентилатор.
Времето за печене според мен зависи от тавата и от фурната. Така че задължението за бодване на блата с клечка за зъби остава в сила. Когато се запече до коричка с карамелен цвят, проверете с клечката за зъби дали сърцевината е изпечена и ако не полепне тесто по клечката, изключете фурната и извадете тавата.
Оставете блата да изстине на стайна температура. След това с помощта на нож за хляб го разрежете на две части. Така ще се получат два блата. Дори и да не са перфектни и равни, това не е от значение. Все пак е домашна торта.
След като сме готови с блата и той е напълно изстинал, започва приготвянето на крема - на части.
Част първа: Взимаме жълтъците от четири яйца и ги разбираме с вилица или бъркалка. Към тях прибавяме половината от останалия мед в буркана. В тенджерка слагаме водата и брашното, като ги разбъркваме с вилица, за да няма бучки. След това сместа от брашното и водата се поставят на котлона. Когато сместа се загрее и започне да се сгъстява (ако е необходимо, слагаме още брашно), добавяме разбитите жълтъци и меда. Бъркаме с дървена бъркалка, за да не загори. Прибавяме ванилията, половината есенция лимон и лимонената киселина. И когато кремът стане достатъчно гъст, го сваляме от котлона.
Сега вече се преминава към приготвянето на
Крем част II: За втората част на крема в дълбок съд изсипваме четирите белтъка, като с миксер започваме да ги разбиваме, първоначално на ниска скорост. Когато започнат да увеличават обема си, добавяме и последното количество мед. Бъркат се с миксера на по- висока скорост, докато станат на сняг. След като белтъците станат гъсти - на сняг, към тях добавяме и крема от жълтъци, който вече направихме. Разбъркваме с вилица и продължаваме към сглобяването на тортата.
Аз връщам единия блат обратно в тавата - намазвам обилно с крем много обилно, защото блатовете не се сиропират с нищо предварително. След като се намаже обилно с крем, поръсвам с орехи - смлени или нарязани, след това поставям и втория блат. Него също го намазвам обилно - като тортата вече е почти до ръба на тавата. Отгоре отново поръсвам с орехи.
След това завивам тортата с фолио и я прибирам в хладилника да престои - поне 12 часа. За да може да се стегне и блатовете да попият от крема, който за уточнение ще добавя, че не е твърде гъст, когато се приготви, а е пухкав и въздушен, за това не го пестете.
След като престои в хладилника достатъчно дълго, аз лично имам голям поднос, на който с помощта на нож и прибор за торта изваждам самата торта от тавата и я поставям върху подноса. Звучи сложно, но става лесно - чрез приплъзване от единия съд върху другия. Така вече тортата има по-изискан вид.
Допълнително измазвам стените с остатъка от крема, който също съм съхранила в хладилника в бурканче и след това облепям стените със смлени орехи. Ако имате допълнително количество орехи и мед, може да направите топки - бонбони от мед и смлени орехи, които да подредите върху тортата. След това отново се поставя на хладно, за да постегне още малко и най-накрая може да си похапнете.
Тортата е без никаква захар и мляко и е подходяща за всички, които могат да консумират глутен, но не бива да ядат млечни продукти и захар.
Приготвянето изглежда трудно, описанието е дълго, но си заслужава. Аз лично първия път приготвях тази торта цели три дни, докато измисля какво да сложа в нея, как да съчетая продуктите и как да заместя млякото и захарта.
Но, успях. Приготвих тази торта за рождения ден на дъщеричката си и смело мога да заявя, че не остана и едно неизядено парченце. Всички си облизахме пръстите, както се казва. Дори се учудих, че стана толкова вкусна, с толкова лимонено-орехов вкус.
Втория път, когато приготвих тази орехова торта, вече времето, което ми отне, бе точно 2 часа. Единствено дългото чакане да се стегне и охлади в хладилника увеличи времето до достигане на момента за консумирането ѝ.
Важно! Ако използвате по малка форма за торта или тава, предполагам че ще е необходимо внимателно да наблюдавате процеса с изпичането на блата. В моята тава блатът не набъбва много, но се изпича перфектно и не става лепкав. Може би се увеличава с половината от първоначалната си дебелина. Като цяло тестото не се надува както при другите блатове. Нямам представа дали е от широката тава или от съдържанието на блата.
Коментари