Начин на приготвяне
Сланината се преглежда внимателно за частични остатъци от кожа, както и за слоя, който разделя кожата от самата сланина.
В случай, че има такива участъци, трябва хубаво да се отстранят, понеже правят пръжките прекалено жилави. След това сланината се реже на кубчета от по два-четири кубични сантиметра.
Сипват се в тенджера, налива се вода колкото да ги покрие и се слагат на котлона със захлупен (затворен) капак на тенджерата, по възможност капакът да е с отвор за издишане на парата.
Ако капакът е с отвор се оставят така на най-високи градуси, докато водата се изпари и бъде заместена от мазнина, като от време на време се разбърква.
Когато кубчетата сланина станат с големина една трета от първоначалния размер, мазнината внимателно се отсипва и се оставя само толкова, колкото мъничко да покрие кубчетата.
Отделената мазнина се сипва в чист съд за по нататъшно използване, а кубчетата и мазнината, която е останала при тях се осоляват с една-две щипки сол или на вкус и се връщат на котлона, отново с капак, и се пържат докато не добият жълтокафяв цвят.
След това пърженото свинско се сваля от котлона и мазнината се отсипва в друг съд, но не в този, в който е предишната мазнина, понеже втората отсипана мазнина ще бъде с по-различен аромат и не е желателно да се смесва с първата.
Получените по този начин свински пръжки са изключително крехки и със невероятен аромат.
Коментари