Начин на приготвяне
Ако ползвате прясно чоризо, отделете ципата и извадете вътрешността. Ако чоризото е сухо, нарежете го на ситни парченца и накиснете в малко вода.
Сгрейте зехтина и маслото на среден огън и запържете първо лука, накълцан на ситно, когато е почти готов, добавете чоризото (отцедено от водичката) и запържете за кратко (ако то е прясно и вътрешността, която сте извадили е във вид на кайма, бъркайте интензивно, докато стане на трохи).
Сипете наведнъж брашното и бъркайте енергично около минута-две, за да се препече и да няма вкус на сурово, веднага след това започнете да сипвате млякото на тънка струйка и на части, докато една част не е абсорбирана от брашното и не се е получила гладка кашичка, не слагайте нова порция мляко. Щом сложите всичкото, намалете огъня и бъркайте около 15 минути. Трябва да се получи гъст бешамел, който да се отделя от стените на съда. Подправете със сол, бял пипер и индийско орехче.
Бешамелената смес оставете да се охлади, като от време на време разбивате с тел, за да не хваща коричка. Щом се охлади, прехвърлете в удобен съд и покрийте с прозрачно фолио, което трябва да е прилепнало за сместа, отново за да не хваща коричка. Приберете в хладилник за около 3 часа минимум, за да стегне.
Когато дойде време да пържите крокетите си пригответе 3 отделни чинийки - с двете разбити яйца за паниране, галетата и брашното за овалване.
С пълна лъжица взимайте от сместта и хващайте в шепа, като я затваряте и придавате продълговатата типична форма за крокети. Овалвайте всяка първо в брашно, после в яйце и накрая в галета, като при последното овалване дооформяте. Наредете в широка чиния всички крокетки, без да ги поставяте една върху друга ако е възможно. Получават се около 40 броя. Ако няма да пържите всичките наведнъж, замразете останалите и може да си ги приготвите при друг случай.
Пържете в сгорещено олио за кратко до приятен загар от всички страни.
Сервирайте със сос по избор или свежа салата.
Добър апетит!