Начин на приготвяне
Приготвянето на домашна лютеница не е лесна работа, отнема доста време (в моят случай почти два дни) и труд, затова е добре да имаме под ръка изпробвана и доказала се във времето рецепта. Моята рецепта я знам от своята майка, която пък е наследила от своята баба.
Рецептата не е Панагюрска, а от Пазарджишкото село Добровница, откъдето е и моята прабаба.
Доматите се обелват и мелят с машинката за мелене на месо. Изсипват се в голям бакърен казан (или тенджера, тава, с какъвто съд разполагате), слагат се на не много силен огън и започва дълго и непрекъснато бъркане, за да не загори пюрето.
В началото сместа е рядка и се бърка по-бавно, но колкото повече извира и се сгъстява доматеното пюре, толкова по-бързо и внимателно се разбърква, преминавайки с бъркалката по цялото дъно на съда, за да не загори някъде.
Чушките се изпичат и се нареждат в затворен с капак съд или в найлонов чувал, за да се задушат, след което се обелват и почистват от дръжките и семената. Оставят се за 1-2 часа в голям съд или тава под наклон, за да се изцедят. След това се мелят с месомелачката.
Патладжаните се изпичат, след като изстинат, се обелват, нарязват на парчета, посоляват и оставят да се отцедят за 2 часа и след това се смилят.
Морковите се почистват, обелват, сваряват в съд с подсолена вода и също се мелят.
Смляните чушки, патладжани и моркови се прибавят внимателно в казана при доматите при непрекъснато и продължително бъркане. Внимавайте, защото лютеницата в един момент започва много да пръска, затова ползвайте голяма дървена бъркалка с дълга дръжка, носете дрехи с дълги ръкави и крачоли, както и престилка.
След като лютеницата остане наполовина, се прибавят нарязаните на ситно люти чушлета, олиото (на тънка струйка при непрекъснато бъркане), сол, захар и подправките - чубрица, кимион и черен пипер. Добавяйте по малко и опитвайте на вкус, за да може да добавяте още, ако не ви е достатъчно овкусено.
Лютеницата се вари на бавен огън, докато бъркалката не започне да оставя отчетливи пътечки по дъното на съда. Отмества се от огъня, изчаква се малко да поизстине и се пълнят бурканчетата, запечатват се с предварително изварените капачки и се варят в съд с постлан парцал или кърпа на дъното, като водата трябва да облива поне два пръста над бурканите. След завирането под ключ на водата се засичат около 15-20 минути и се дърпа казанът от огъня.
Бурканчетата се изваждат и обръщат с капачките надолу, докато изстинат.
Лютеницата по 100-годишна рецепта е много вкусна!
Ако рецептата ти харесва, опитай и другите ни предложения за лютеница на фурна, чуден домашен айвар или вкусно домашно кьоополу.
Коментари
20 кг чушки, 10 кг домати, 5 кг патладжан,
2 кг морков, 1 кг лук, 1 глава чесън, 3-4-5 люти чушки, 1 суп.лъж чубрица, 1 суп.лъж риган, 2 суп.лъж черен пипер, 1 суп.лъж кимион, 300 мл оцет, 300 г захар, 200 г сол, 1 литър олио (в което е изпържена 1 филия хляб - разбира се хлябът НЕ се слага в лютеницата).
Винаги сме правили лютеницата по тази рецепта. Явно тези пропорции на чушки, домати, патладжан и морков са наистина утвърдени във времето и опита.
Отново сърдечно БЛАГОДАРЯ!