Начин на приготвяне
Чудесно и бързо предястие, а защо не и лека вечеря.
Измитата и почистена леща накисваме в студена вода от вечерта (след като е набъбнала, по-бързо се сварява).
Зеленчуците - праз, морков и чушка нарязваме на кубчета. Скилидките чесън режем на тънко.
Поставяме отцедената леща в тенджера и я заливаме със студена вода. Топваме и клончето чубрица, за да обогати с аромата си съставките и бульона. След като водата кипне, намаляваме огъня и я варим 10 минути.
Тогава добавяме нарязаните зеленчуци и топлинната им обработка трае още 10 минути. Степенуването им е от значение, защото лещата не е разкашкана, а леката хрупкава текстура на зеленчуците е запазена. Накрая към варенето добавяме солта и черния пипер.
Прецеждаме продуктите през гевгир, като бульона запазваме. Овкусяваме ги, ако е необходимо и ги оставяме да се охладят напълно.
През това време си приготвяме кюфтенцата. Разрязваме бабековата наденица и от отделената кайма оформяме малки топчета.
Печем ги на сух тефлонов тиган за около 3 минути от всяка страна. Не ги поставяме върху кухненска хартия, защото ще ги прибавим към лещата с овкусената , макар и в малки количества мазнинка.
За дресинга смесваме олиото, оцета и овкусяваме. Можете да нарежете зелени подправки по желание.
Част от червения лук и зелените стръкчета от праза нарязваме на ситно. В подходяща салатиера подреждаме лещата, заливаме с дресинга, преди поднасянето ѝ и поръсваме с нарязаните лук и праз.
Отгоре подреждаме апетитните кюфтенца, които сме ги държали на топло. Сервираме с чаша червено вино.
Съвет: От отцеденият бульон можете да сготвите леща или супа от нея, чудесна гъбена крем супа или да го долеете в ястия с боб.