Начин на приготвяне
Избират се средно големи зелки. Изчистват се от горните листа и кочанът се издълбава.
В издълбаната част се слага по 1-2 супени лъжици морска сол и зелките се нареждат в издълбаната част нагоре в подходящ съд - бидон или каче.
Така наредените зелки се оставят за 2-3 дни на сухо. След това се нарязват на парчета корените хрян, изчистения от люспите лук, ябълките и дюлята, пуска се и кочана царевица.
По желание за цвят на сока може да се сложат и 1-2 глави червено зеле. Зелето се залива с вода, така че тя да покрива добре зелето.
Останалата сол се поставя в тензухена торбичка и се пуска при зелето. Върху зелето се слага дървена кръстачка или нещо друго подходящо и измит камък, за да притиска зелките да не изплуват от водата и да останат на сухо.
Вместо камък, вкъщи използваме добре измити пластмасови шишета напълнени с вода - така ако шишето падне към дъното на бидона няма опасност той да се спука.
След 3-4 дни започва претакането на зелето - по 2-3 пъти на 2 дни. След като свърши претакането, добре е отгоре да се сложи тензух, който да обере сагата, която ще се образува. Тензухът се изпира и пак се поставя. По този начин зелето се запазва за по-дълго време.
След като зелето стане, това става предимно през м. януари или февруари, зелките се изваждат - отделят се листа за сарми, които се нареждат в буркани.
Останалото зеле се нарязва на дребно и се нарежда също в буркани. Така приготвените буркани със сармите и зелето се допълват със зелев сок и се затварят.
Стерилизират се 5 минути и се прибират на хладно място. При използването им за приготвянето на ястия, ако зелето е много солено, то може да се премие с вода.
Коментари