Начин на приготвяне
Пресяваме брашното в дълбока купа или тава.
Правим кладенче в брашното и слагаме в него солта, оцета и олиото.
Наливайки постепенно от водата замесваме по-твърдо тесто.
Разделяме го на 6-7 топки, които покриваме с шапка от брашно и ги оставяме, завити с кърпа, да си починат (да се отпуснат) най-малко 20 минути.
Всяка топка се разточва на кора при непрекъснато ръсене на брашно, за да не залепва по точилката. В средата ѝ се слага натрошено сирене и се сгъва на плик. Вземаме два срещуположни края и ги прегъваме, после другите два края. Става квадратен плик, който е затворен от всички краища. Размера на плика съобразяваме с големината на съда, в който ще ги печем или пържим.
Така приготвените кръстачки баба ми ги печеше направо на туча на печката. Поради липса на такава, аз ги пържа в тефлонов тиган със съвсем малко олио.
Но...вкусът е различен - мазнички са и не така хрупкави като бабините! Но пък винаги ще ми напомнят за баба ми, преселничка от Румънско, бяха част от менюто на всички преселници! Ще ми напомнят и за зимите, ама истинските зими с големи снежни покривки, когато и предимно се правеха кръстачките, защото печките постоянно бумтяха, а на нас постоянно ни се ядеше нещо - ами не е шега работа, да се бориш по цял ден със снега! ;)
***Откакто имам чугунен тиган, пека кръстачките върху него. Загрявам го много добре и не го мажа с нищо, преди да ги поставя. И ето че успях да ги докарам на вкус като бабините - благодаря ти, бабо, за вкусната рецепта, която с трепет ще предам на децата си!