Начин на приготвяне
Разтворете маята в леко затопленото прясно мляко заедно с малко брашно и лъжица захар. Така приготвената рядка кашичка покрийте с кърпа и оставете на топло да шупне (от 5 до 10 минути).
В блендер пуснете да се смели захарта с портокаловата кора (само оранжевата част) Трябва да се получи фина портокалова захар, целта е по-добре да се разгърне ароматът на цитруса.
Пресейте брашното в купата на миксер с приставки за тесто или кухненски робот и към него чукнете три яйца, сипете коантрото, портокаловата захар и шупналата мая. Включете на програма месене за 3 минути.
Без да прекъсвате процеса на месене, след третата минута сложете лешниковото брашно (по желание може да заделите част от него за поръсване накрая) и слагайте парченце по парченце от мекото масло, докато не се усвои перфектно от тестото. Този процес ще ви отнеме около 4 -5 минути.
Махнете бъркалките на уреда и оставете мекото тесто в купата да втаса за 1 час на топло и покрито със стреч фолио и кърпа.
С помощта на шпатула сипете тестото върху обилно набрашнен плот, поръсете с още брашно и премесете за около минута-две. След това придайте на бриоша желана от вас форма, не е нужно да се стараете да правите сложни оформяния на тестото, защото е твърде меко и лепкаво и трудно би се поддало на манипулация. В случая по- важен е вкусът и текстурата на крайния резултат.
Сложете бриоша в тавичка (22-24 см. диаметър), намазнена или покрита с хартия за печене. Оставете отново да бухне добре за 1 час или малко повече. В стаята трябва да е топло и да няма течение.
Бухналия бриош намажете с четвъртото разбито яйце и поръсете със захар и лешниково брашно, ако сте заделили такова.
Пъхнете в загрята на 200 градуса фурна за 10 минути, след което намалете температурата на 170-180 градуса и печете още 15-20 минути или до златист загар и суха клечка.
Да ви е сладко!
Коментари