Начин на приготвяне
Фурна 175 градуса;
Три кръгли форми с диаметър 20 см леко намаслени и покрити с хартия за печене, но така че да има и малък борд около 0.5 см, за да не залепне печивото за стените, то е силно карамелено.
1. Крънч
В тенджера се слага маслото от 70 г и 100 г светло кафява захар, добавя се и сметаната от 40 мл. Поставя се на умерен котлон при непрекъснато разбъркване да се получи наситен карамелен сос. Сваля се от котлона и се разпределя в две от тортените форми върху хартията. Леко се поклаща, за да се разпредели. Отгоре се посипват по 50 г орехи /едро счукани/. Третата форма се оставя празна за момента. Оставят се настрана.
Ябълките се почистват от обелката и се нарязват на филийки, а след това на дребни кубчета. Оставят се настрана.
В купа се счупват яйцата със 150 г светло кафява захар, 70 г захар бял кристал и се разбива с миксер на висока скорост, докато сместа стане плътна, тежка и побелее - около 8-10 мин. Скоростта се намалява и при непрекъснато разбиване се прибавя олиото на струйка и ванилията.
В купа се изсипва цялото брашно, содата, бакпулверът, солта, канелата и се разбърква с телена бъркалка. Прибавя се на 4 порции към яйчената смес, като се работи с миксер на слаба скорост.
Върху кубчетата ябълки се добавя 1 ч.л. брашно и се разбърква.
Прибавят се към яйчената смес и се разбърква с шпатула. Получава се средно тежко и плътно тесто.
Готовата смес се измерва на кантарче за удобство и се разпределя и в трите форми върху орехите с карамела и празната форма по равно. (При мен сместа общо беше 1150 г а по единично по 384 г във всяка форма). Заглажда се.
Пече се на 175 градуса за около 25-30 мин (при мен печенето беше точно 25 мин). Готовите блатове се изваждат и се оставят настрана.
Маслен крем с Дулсе де Лече
В купа се слага мекото масло и се разбива с миксер за около 8 мин. Добавя се ванилията, отново се разбива. На порции около 1 шпатула и половина се добавя Дулсе де лече при непрекъснато разбиване на ниска скорост на миксера - до крем.
Сглобяване на тортата
На тортен поднос въртележка /за удобство/ се поставя една ябълкова платка с орехи, като се обръща и се отстранява хартията. Намазва се с част от крема, около 1 шпатула и половина, заглажда се, поставя се втора платка с орехи, като се обръща и се отстранява хартията, отново се намазва с крем, следва последната платка, тя е без орехи, която също се обръща и се отстранява хартията. Намазва се с крем, като се разпределя и по стените на тортата. За удобство съм ползвала палетна счупена метална шпатула, но може да се измаже и с нож. Заглажда се хубаво и се оставя настрана.
Карамелена декорация
Върху лист хартия за печене се посипват 50 г едро счукани орехи, леко се разпределят, да не са в купчинка.
В касерола се изсипва захарта и водата. Довежда се до златист карамел на умерен котлон. Бързо се излива върху орехите и с нож леко се разпределя, за да не се слепват напълно. Оставя се до пълното им охлаждане. След това се нарязва на неправилни парчета с нож. Посипаните парчета, които са дребни, се събират, те ще послужат за допълнителна украса. Оставят се настрана.
Карамелен сос
В касерола се изсипва захарта и 30 мл вода. Довежда се до златист карамел. Сваля се от котлона и се излива сметаната, връща се обратно за 1 мин при непрекъснато разбъркване. Сваля се и се добавя парчето масло, ванилията, разбърква се до стопяването му. Изсипва се в купичка, за да се охлади на стайна температура.
С малка чаена лъжичка се загребва от охладения карамел и се излива точно по ръба на цялата тортата, като задължително се стича и по стените ѝ на капки. Останалият карамел се излива по средата на нашата орехова торта, разпределя се с палетната шпатула.
Няколкото декоративни карамелени парчета се забождат в едната страна на тортата, а останалите дребни парчета се полепват по външната долна част .
Готовата торта се оставя на стайна температура за няколко часа, след това се нарязва на тортени парчета.