Начин на приготвяне
Пресяваме брашното в купа с малко сол (1-2 щипки) и добавяме 1 ч.л. олио или зехтин, за да не залепва тестото.
Прибавяме студената вода към брашното и бъркаме постоянно докато стане гъста каша. Тестото не трябва да е прекалено гъсто, защото няма да може да се разстеле. Трябва да е гъсто като боза, но не повече. Ако вашето тесто е много гъсто, добавете още малко вода.
Вземаме голяма тава и и намазваме дъното с половината разтопено масло. За намазване можете да използвате олио, зехтин или свинска мас. В Разлог на много места го правят със свинска мас - въпрос на избор.
Ако не сте сигурни дали тавата ви залепва, след като я намажете с мазнина, можете да поръсите равномерно с малко брашно.
Изсипваме получената брашнена каша, така че да се разстеле равномерно по цялата тава.
Слагаме във фурна на най-ниското ниво на фурната и печем на 210-220 градуса за половин час, докато се запече. Краищата трябва да покафенеят леко.
Изваждаме тавата от фурната и с дървена шпатула проверяваме дали шуплата е залепнала. Ако е залепнала, внимателно с шпатулата я отлепваме.
Намазваме запечената шупла с останалата част от маслото.
Разбиваме две яйца и намазваме равномерно цялата шупла с тях.
Натрошваме сиренето и поръсваме с него цялата шупла.
Запичаме ястието за още 5 минути на горен реотан (опция грил) докато се запече добре яйцето.
Поднесете готовата шупла с чаша айрян.
Любима рецепта от разложкия край!
P.S. внимавайте с печенето, защото бързо можете да я прегорите, ако надвишите времето за печене. Шуплата трябва да бъде тънка и хрупкава, но не загоряла. Продуктите са за голяма тава с размерите на фурната, ако вашата е по-малка, намалете брашното и водата, за да не се получи пък прекалено дебела шупла.
Други рецепти от разложкия край, които препоръчваме да опитате са разложка капама, катино мезе, и чомлек.
Коментари
отраснал съм в разлог и шупката се прави с яйца, точно както е описано в рецептата. В бачево и драглище има и някои други вариации на шупли, но разложката шупка е описаната в рецептата.