Начин на приготвяне
В голяма тава пресяваме 800 г брашно и правим кладенче по средата. В купа натрошаваме маята и добавяме марната вода, разбъркваме хубаво и оставаме за минути, в този случай не се появяват мехурчета и няма шупване. След това прибавяме захарта, солта, олиото и яйцето.
Така получената смес хубаво разбъркваме и изсипваме във предварително направеното кладенче в тавата със брашно. Започваме да отнемаме от стените със брашно с въртеливо движение, докато се получи по-гъста смес и тогава започваме да месим с ръка, ако тестото е лепнещо, добавяме още брашно. Целта е тестото да не е лепнещо и да е меко. Оформяме топка, която покриваме със брашно и завиваме с кърпа и оставяме на топло.
Тестото трябва да удвой обема си - отнема около 2 часа на топло място.
След като вече тестото е удвоило обема си, го разделяме на 10 топки и ги завиваме под кърпата. Всяка топка топваме в купа със затопленото масло и олио и започваме да оформяме със ръце, както оформяме мекица, с тази разлика че дооформяме до много тънка кора, без да точим, само разстлана със ръце, добавяме две лъжи от купичката със олиото и маслото, поръсваме със сирене, навиваме на руло, изпъваме, усукваме двата края всеки във различна посока и връзваме, след това слагаме в тавата и така всяка топка, докато се изпълни тавата.
Завиваме с кърпа и оставяме на топло, докато отново втаса - може да отнеме още 2 часа, ако е по-топло мястото - по-малко време. Втасването зависи от температурата на помещението или мястото, където се оставя тутманикът. След като вече тавата е изпълнена от повторно втасалия тутманик, намазваме отгоре с приготвения жълтък, олио, прясно мляко хубаво, ако остане от течността, изсипваме и нея и печем на предварително загрята фурна на 180°C., като сложим вързания тутманик, намаляваме градусите.
Печем на по-ниска температура около 45 мин. Печенето е в зависимост от фурната на печката, моята е със вентилатор.
Добър апетит!