Начин на приготвяне
По принцип този пилаф се готви в подходящ съд или тиган на котлон. Той трябва да е плитък, за да можем да го обърнем, без да развалим визията на ястието. Правилото за приготвянето на пилаф е, че след добавянето на бульона, той не се разбърква до самото поднасяне. Аз опитах в подходящ тиган с метална дръжка, но не бях удовлетворена от резултата. На слаб котлон оризът започва да клокочи и всъщност се разваля структурата на самото ястие. Нарушават се пластовете, които би трябвало след това да останат цели. Затова аз го приготвям на котлон и довършвам във фурната. Резултатът е на лице.
Разфасовам пилето на части и отделям пилешките гърди. Отстранявам кожата по тях и ги нарязвам на малки късчета. Пилешкото месо, знаете, не мием предварително. От крилата и фенера на птицата приготвям бульон. В него прибавям 1-та връзка изсушени корени за супа, черен пипер и малко сол.
Пилешките късчета сотираме за 7-8 минути в загрялото масло. Овкусяваме ги с прясно смлян черен пипер и кимион.
Изваждаме пилешките хапки в чиния и доливаме в съда зехтин.
Кромидът е нарязан на ситни зарчета. Задушаваме го заедно с шайбите морков и бяла част от пресния лук.
След като зеленчуците омекнат, прибавяме зелените стръкчета пресен лук, изсушените корени и скилидките чесън. В рецептата той се прибавя нарязан, но аз предпочитам да го оставя да обогати ястието с аромата си и после да го отстраня преди запичането на пилафа. Въпрос на вкус.
Връщаме пилешкото месо за още 2-3 минути. Първият пласт от пилафа ни е готов. И тук аз използвам хитринката, благодарение на която без проблем обръщам моя пилаф.
В тигана, в който ще запичам пилафа, поставям на дъното хартия за печене със същия диаметър. Върху нея изсипвам пилешкото месо и сотирания лук, като предварително съм отстранила кореноплодните и скилидките чесън. Разпределям го равномерно и притискам плътно към дъното. Следва пласт от настърганите моркови.
Оризът е предварително накиснат в студена вода за 20 минути. Изплакваме го няколко пъти отново със студена вода. Посипваме го върху морковите и също го притискаме добре.
Отгоре доливаме много внимателно от горещия прецеден пилешки бульон. Можем да прибавим още малко сол на вкус. Поръсваме обилно с нарязан пресен магданоз.
Запичаме пилафа в предварително загрята фурна на 160 градуса до готовност. Ястието се готви бавно, на по-ниска температура.
Слез като го извадим от фурната, го покриваме с памучна кърпа и поставяме капака на съда.
Готов е за обръщане след 15-20 минути.
Консумира се както топъл, така и студен.
Можете да консумирате Бурян пилаф с пилешко филе (Tavuklu-havuçlu Büryan Pilavı) със зеленчукова салата или с изстудена порция таратор.
Да ви е сладко!
Съвет: Можете да използвате тефлонова тавичка с подходящ малък диаметър. Аз разполагам с по-големи такива, а ефектът няма да е същия.