Начин на приготвяне
Лукът се накълцва и пържи до златисто в маслото на умерен огън. Оставя се настрана.
Чесънът и магданозът се счукват в хаванче или смилат и се смесват с каймата.
Месото, сланината, беконът и дробът се кълцат на ситно. Ако имате уред за кълцане на месо ще ви спести доста време. Искаме пастетът да не е на каша, а в селски стил, затова не мелим. (Дробът трябва да е предварително изкиснат и хубаво измит, за да не пуска кръв, доколкото е възможно. Освен телешки или свински, може да използвате и пилешки или комбинация от два или три вида).
В голяма купа се смесват всички компоненти за пастета, заедно със солта, листенцата мащерка от трите стръка, коняка, черния и лютия пипер. Всичко се разбърква идеално.
Правоъгълна форма с високи стени се намазнява обилно със свинска мас. Сместа за пастета се сипва вътре, притиска се и заравнява. Отгоре се слагат дафиновите листа и четвъртата клонка мащерка.
Покрива се с алуминиево фолио и се слага във фурната на 160 градуса като на дъното на самата фурна се поставя тава пълна с вода. Така се оставя за около 2 часа.
Проверява се дали пастетът е готов, като се бодва с дървено шишче - то трябва да излезе чисто, както когато проверяваме тестени изделия.
Също така трябва да забележим дали има остатъчна течност и да изчакаме да се поеме или изпари, тогава можем да сме сигурни, че е готово.
Когато натиснете с пръст не трябва да излиза розова водичка. Ако забележите, че има такава накрая, увеличете фурната до 180 градуса.
Готовият пастет се оставя да изстине и се прибира в хладилник за няколко часа като отгоре се притиска с тежък предмет.
Домашният селски пастет е разкошна вкусотия.
Поднася се с препечени филийки или топъл селски хляб.
Добър апетит!
* Ако количеството ви се струва много, направете си половин доза, за да го опитате.