Начин на приготвяне
Лимоните се нарязват на четвъртинки и се отстраняват семките, а стафидите се промиват внимателно с вода.
В дълбок съд се изсипват лимоните, стафидите и меда. Отделно водата и се оставя да кипне, оставя се настрана леко да се охлади и с нея се заливат останалите продукти.
Когато се охлади до около 35-36 градуса вътре се размива и маята. Сместта се оставя поне за 24 часа на топло. Когато започне да ферментира лимоните е стафидите изплуват на повърхността.
В този момент напитката трябва да се прецеди и да се налее в бутилки които се затварят плътно и се прибират на хладно за 2 седмици. Чак след това е готова за консумация.
Коментари
1 част мед и 4 части вода.
Преваряването на водата е задължително за стерилизация и. Често пъти ми се е случвало сместта да хване плесен ако не е преварявана.
Според различни региони в Европа има и различен състав на подправки: за Германия често се използва хмел и градински чай; за Франция - лимон, карамфил и канела.
Относно случая на Владимир случвало се е и на мен.
След като мине бурната ферментация и се прецеди в нов съд хубаво е да се остави за още малко (3-7 дни) за да ферментира напълно (да изкарва по 1 балонче на 20-30 мин). След това се слага в друг съд за узряване на напитката, хубаво е да е тип буре или бидон с канелка съобразен размера и количеството течност вътре (в 20л. бидон слагам не повече от 19л. медовина). За да отлежи са нужни поне 30 дни, но е по-добре да са 3 до 6 месеца.
Преди години познат ми беше налял домашни вино в пластмасова бутилка и беше добро на вкус бях го забравил и 3 месеца по-късно имаше гърмеж при отварянето му. Пластмасата не е ок за съхраняване. Както написах по-горе в буре и стъклени съдове е най-добре.