Начин на приготвяне
Обикновената селска яхния с картофи може да направите и много специална, ако я приготвите с пъдпъдъци. Така тя ще се превърне в ястие, което спокойно може да поднесете и на по-изискани гости и да ги впечатлите с вкусна домашна гозба.
Подгответе си пъдпъдъците, като опърлите останалите по тях мъхчета и перушинки. С малка кухненска горелка тази задача ще ви бъде много лесна и бърза.
Накълцайте на ситно лука, зелените перца, зелената чушка и стръка целина с листата. Сложете ги да се запържват в олиото на умерен огън като ги наглеждате и разбърквате от време на време.
Нарежете морковите на кръгчета, а червената чушка на едро. Домата обелете и настържете, а чесъна счукайте.
Когато запържващите се на котлона зеленчуци омекнат, сложете към тях и червената чушка и морковите, а след 2-3 минути и настъргания домат, чесъна, червения пипер и една-две щипки сол. Гответе още 3-4 минути или докато течността от домата се изпари, а морковите леко омекнат.
Почистените пъдпъдъци натрийте с черен пипер и много малко сол. Сложете ги при зеленчуците заедно с дафиновия лист, за да се готвят до побеляване от всички страни, тогава налейте виното, а след две минути и топлия пилешки бульон.
Когато заври сложете картофите нарязани на едро, намалете огъня с една две степени и оставете ястието да си къкри 30-40 минути. Може да продължите със средния огън като времето ще се редуцира до 20-25 минути, но месото няма да е толкова крехко.
Преди да свалите яхнията от огъня, опитайте дали картофите и морковите са напълно готови.
Ако е нужно, по време на варенето си доливайте вода или бульон, за да бъдат птиците винаги покрити с течност. В случай, че не желаете яхнията ви да е твърде рядка, не добавяйте повече течност, но задължително гответе под капак, за да се задуши хубаво ястието.
Оставете 20 минути яхнията да почине, поръсете със свеж накълцан магданоз и поднесете.
Добър апетит!