Начин на приготвяне
Сушените чушки се накисват за няколко часа или 1 нощ в топла вода. За по- бърз резултат вариантът е да се кипнат на котлона с обилно количество вода и да се оставят да набъбнат.
Определено това е по-подходящо за забързани домакини.
Месцето от чушките се изстъргва с остър нож. При мен се отдели малко над 100 г пиперкова плътна паста, това зависи от сорта и вида на самите чушки.
Лукът се нарязва на тънки полумесеци и се запържва на слаб умерен огън в зехтина с малко сол. Готви се, докато е добре омекнал и започне да се карамелизира. Тогава се добавя маслото и чесънът - настърган или на тънки филийки.
След минута-две към всичко това се слагат чушките, магданоза и мащерката и се бърка за кратко.
Натрошава се сиренето и изварата и се готви още 3 минути при слаб/умерен огън до разтопяване на сиренето и изварата и хомогенизиране с другите продукти.
Опитва се и се преценя според вкуса дали разядката с чушки може да поеме още допълнително чушки или сирене.
Ако на повърхността се вижда повечко мазнина, тук идва на помощ хлябът, който да я поеме и в същото време да придаде още плътност и кремообразност.
Той се слага в блендер и към него се сипва топлата смес от котлона (ако е прекалено гореща и това не е добре за вашия уред, изчакайте да спадне малко температурата). Добавя се натрошено люто чушле, но това е по желание за любителите на пикантното.
Всичко се смила до гладка текстура. Отново се преценя гъстотата на разядката и ако е нужно, се добавя още малко сух хляб.
Доовкусява се и се поднася както топла, така и студена.
Една от най-вкусните разядки, които съм правила.
Поднесена разядкатата с червени сушени чушки и лук с топла домашна питка или хляб е просто неустоима!
Добър апетит!