Начин на приготвяне
Мухлама е разкошна турска разядка, която съжалявам, че не съм познавала по-рано. Толкова лесна за приготвяне и толкова вкусна, че едва ли има някой, на когото не би се понравила - все пак българина си обича кашкавала и всичко що е направено с него.
Прекрасно би било за Мухлама да се използва турския кашкавал, който става на конци, но си имаме и български с подобни качества. Дори може да се експериментира и с по-модерни сирена, като Гауда, Грюер и Чедър стига да не са много зрели и твърди.
От италианските подходящи биха били Проволоне и от по-зрялата моцарела, която се използва за пица. Ементалът също е подходящ като текстура, но пък не го препоръчвам, заради особения вкус, който не се връзва с тази разкошна разядка.
За да си приготвите Мухлама, разтопете маслото на умерен огън, за да не загаря. Използвайте като съд или тиган с дебело дъно, или оригиналния турски съд с две дръжки, от който идва и името на разядката.
Запържете в маслото царевичния грис като бъркате непрестанно. Достатъчно е да ви замирише приятно и е готов, не е нужно да го чакате да покафенява.
Налейте постепенно водичката (за по-лесно може да я загреете предварително) и бъркайте до гладка смес. Тук е моментът да посолите, ако кашкавалът, който използвате не е много солен.
Варете за кратко до сгъстяване и тогава сипете настъргания кашкавал и бъркайте, докато се разтопи и стане гладка, разтеглива маса.
Пропорциите на царевично брашно и кашкавал могат да варират и според вкуса ви.
Най-добре е Мухламата да се сервира топла, преди да е стегнал кашкавалът, за да се топва в нея парченце хляб, хрупкави крекери и препечени филийки.
Ако се приготвя в оригиналния съд с две дръжки, се сервира директно в него на трапезата, а ако е в тиган, може да се прехвърли в глинена купичка.
В автентичния си вариант, Мухлама се поръсва с канела, но за тези като мен, които не я обичат особено, много би подхождало да се гарнира с орехови ядки и стафиди.
Добър апетит!
Коментари