Начин на приготвяне
Водата 10 г и брашното 20 г смесват и се оставят в съд, като се покрива с плат престоява на стайна температура между 20-22 градуса 48 часа, като през това време се разбърква по 3 пъти на ден сутрин обед и вечер.
На 48 час ще видите балончета в сместа и се добавя брашно и вода в съотношение с готовата смес 1:1:1 готовата смес е 20 г + 20 г брашно + 20 г вода. Така нареченото хранене на кваса. Всичко се смесва и се оставя 12 часа, като на следващото хранене трябва да се изхвърли част от сместа, за да не се получава прекалено голямо количество квас.
Примерно от получилите се 60 г квас се оставят само 10, който се прехвърлят в нов съд и отново се храни с 10 г брашно и 10 г вода (1:1:1). И така всеки път се изхвърля част от сместа, за да не се натрупва голямо количество квас.
След няколко дни ще видите как е пълно с балончета и започва да удвоява обема си. Трябва да започнете да храните кваса, когато сместа започне да спада, не когато е в най-високата си точка.
Това може да видите по стените на съда, защото кваса оставя следа и така се вижда, че има тесто на високо, а самото нивото на кваса е по-ниско (може да го видите нагледно в снимките).
Може да мирише неприятно. Продължавайте да го храните на всеки 12 часа и миризмата ще изчезне. Това продължава 14 дни и тогава кваса е готов за употреба.
Когато не можете да се грижите всеки ден за кваса, я нахранете и я приберете в хладилника. Там може да остане 1 седмица. След това трябва да се извади и да се нахрани. Когато удвои обема си, се храни отново и отново може да се прибере. Но това може да се направи, след като кваса е станал на поне 20 дни.
Освен класическия квас за хляб, знаете ли че можете да си направите и клас за хляб с нахут?