Начин на приготвяне
Сложете тенджера с вода на котлона и когато започне да завира, пуснете вътре агнешките дреболии на големи парчета. Трябва да са добре измити. Оставете ги за 10-15 минути да поврят, целта не е да са напълно готови. Черния дроб може да извадите предварително, тъй като се приготвя по- бързо и после ако се пресготви, става сух.
Прецедете бульона, а дреболии нарежете на малки парченца.
В голяма тенджера запържете лука, моркова и селърито, накълцани на ситни кубчета. Когато омекнат, добавете настъргания домат, разбъркайте и сложете сол и нарязания на дребно лапад и пресен джоджен.
Задушете за няколко минути и налейте вода или бульон от предварителното варене на дроба. След около 15 минути сложете белия дроб и сърцето на парченца, а малко по- късно и черния дроб и ориза.
Гответе агнешката супа до пълна готовност на дреболиите и ориза (аз го оставям леко твърд, когато е в супа, така той си поема още вода и омеква след няколко минути, дори и да не е на котлона). По време на варенето може да се добавя топла/гореща вода до желаната гъстота на супата с дреболии.
Подправете с черен пипер и сушен джоджен на вкус. Опитайте от бульона и ако трябва си добавете още сол.
Дръпнете тенджерата от огъня, оставете леко да изстине и застройте със разбитите с кисело мляко жълтъци. Хубаво е, дори задължително, първо, да темперирате застройката с няколко черпака от супата, за да се уеднаквят температурите, преди да я сипете в тенджерата.
Хапвайте супа от агнешки дреболии с лапад топла с хубав хляб, зелена салата и люти чушлета.
Добър апетит!
Вижте още как се чистят агнешки чревца и колко се варят агнешки дреболии?