Начин на приготвяне
Плънката за пирожки с кайма се прави така. Две от яйцата се сваряват, обелват се, нарязват се на ситно и им се прибавят ситно нарязаният зелен лук и магданоз.
Главата лук се запържва с малко олио, добавя се каймата и се запържва леко. След сваляне от огъня й се добавя малко вода (около кафена чаша) и хубаво се обърква, за да стане плънката сочна. Прибавя се черен пипер и сол, а след това и яйцата със зеления лук и магданоза. Оставя се да почива, докато се занимаваме с тестото.
Плънката от праз се прави така:
Празът се изчиства, измива, нарязва се на дребно и се задушава с малко масло и малко олио, докато водата се изпари. Когато изстине, се прибавят ситно нарязаните яйца и натрошеното сирене, а след това - черният пипер и джодженът плюс малко сол.
Плънката от зеле се прави като тази от праз, само че вместо праза, задушаваме ситно нарязаното зеле и не слагаме джоджен, нито сирене.
Тестото се прави така:
Част от млякото се размива с чаена лъжичка захар и маята плюс една супена лъжица брашно на фина течлива кашичка и се оставя на топло да втаса. През това време брашното се пресява и му се прави кладенче, а маслото се стапя.
Когато маята шупне, тя се прибавя в брашното заедно с трите яйца (разбиват се предварително, част от тях се оставя за намазване на пирожките преди печене), останалото мляко, разтопеното масло и 1, 5 лъжичка сол и се замесва тесто, меко толкова, че почти да лепне по ръцете.
Ако се е получило по-твърдо, му се добавя още мляко, но много се внимава! Омесва се поне 200 пъти, поставя се в намазан с олио съд, покрива се и се оставя на топло да втаса докато удвои обема си.
Половината тесто се разточва на салам, който се нарязва на 20 топчета като за голф. Всяко кръгче се разточва с точилка, равномерно му се слага около супена лъжица плънка (може и малко повечко), двете срещуположни дъги на кръгчето се повдигат, слепват се равномерно в посока към другите две дъги плътно отгоре така, че да не остане неслепен отвор, пирожката се обръща с „шева“ надолу и се поставя в тава, намазана с олио и поръсена с брашно. „Шевът“ трябва да е много добре залепен, за да не изтича сокът от плънката!
Така се подреждат първите двайсет пирожки и с останалата част от тестото и плънката се прави същото. Получават се 40 пирожки, които не бива да са наредени много плътно една до друга в тавата. Накрая пирожките се намазват отгоре с останалите от разбиването яйца и се слагат в силно сгорещена фурна. Щом започнат да поруменяват, фурната се превключва на около 200 градуса и пирожките се допичат. Хапват се топлички!
Е, това е. В Русия смятат, че една жена, която може да прави пирожки, е идеалната жена на този свят.