Начин на приготвяне
Патладжаните се измиват и дръжките им се отстраняват заедно с цялата зелена част. Обелват се на 3-4 места лентовидно и там се цепват по дължина. Посоляват се и се оставят да престоят около 1/2 час, след което се изстискват.
Лукът и морковът, след като се почистят и измият, се нарязват на дребно и се задушават в мазнината едновременно с почистените и разрязани на две скилидки на чесъна, докато омекнат. Тогава се прибавят обелените и дребно нарязани домати, сол и черен пипер.
Сместа се оставя да поври 2-3 минути и се отстранява от нагревателната площ. С нея се напълват през разрезите патладжаните, които след това се поставят в подходящ съд. Остатъкът от плънката се разпределя между тях.
Съдът се похлупва и се оставя да се задушава във фурната, при умерена температура, докато патладжаните напълно омекнат и останат на мазнината.
Съвет: По-вкусна за консумация имамбаялдъ е студена.
Малко предистория, за тези които не знаят откъде идва наименованието имамбаялдъ:
Навремето, преди да посети харема си, приготвяли на имама един изпитан афродизиак - пълнени патладжани с домати, лук и чесън. Ястието било толкова вкусно, че предизвиквало удоволствие у всички сетива. Слугите забелязали, че имамът изпадал в едно особено състояние на неземно блаженство и започнали да възкликват: Имам - баялдъ! , което означавало имамът - в несвяст! .
Смята се, че заради тази реплика ястието носи това име. Не претендирам за абсолютна точност на събитието, но на времето така съм го прочела някъде и така съм го запомнила.
В сезона на патладжаните опитай и рецептите ни за патладжан с доматен сос или баба гануш.
Коментари
"Имам байълдъ" означава
" На Имама много му хареса" а не че "Имама е в несвяст"
"Байълдъ" думата има няколко значения.