Начин на приготвяне
След като извадите кваса е добре да го подхраните с 2 с.л. брашно и малко хладка вода и да го оставите на стайна температура. След 2.30 ч. ще бъде готов за използване.
Изсипвате част от брашното, правите кладенче и изсипвате разтворения в хладката вода мед, солта и бъркате да стане на каша. Към нея добавяте отделения квас и започвате да добавяте брашно и да замесвате постепенно.
Тестото с квас става малко по-меко от тестото с мая. След като го омесите го покривате с фолио и го оставяте да втаса. За този процес са необходими около 2-3 ч.
Когато е готова внимателно се премества с тавата за печене, оформя се, поръсва се с брашно и се нарязва отгоре с нож.
Оставя се още 1 час да почине, след което се пече в предварително загрята фурна на 250 градуса, като при слагането на питката във фурната намалявате на 220 градуса. Пече се до зачервена, вкусна коричка.
А кваса си го отгледах с много обич и грижи. В компотен буркан сложих 3 лъжици пълнозърнесто брашно, сока от 2 зърна грозде и малко водичка, разбърках го с дървена лъжица, като се старах да получа гъста каша като за кекс.
Оставих на топло и всеки ден махах по 3 лъжици и добавях хладка вода и брашно. Но брашното всеки път ми беше различно, единия път бяло, на следващия пълнозърнесто.
Така 5 дни, аз моя квас го забавих малко. На 6-ти ден го замесих по тази рецепта. За първи път ям хляб с квас, но останах страшно очарована от вкуса и аромата му.Този толкова постен хляб имаше вкуса на добруджанките, които са с масло и сирене.
Ще продължавам да си го отглеждам и да си правя тази вкусотия, която на всичко отгоре е и супер здравословна.
Домашният хляб с квас е готов.
На снимките е намазан с домашен пастет от пилешки дробчета.
Източник: Ралица Николаева
Коментари