Начин на приготвяне
Започва се както винаги с мерак - лукът и морковите най-отдолу в торбата, после пиперът и гъбите, а в отделна торба дробчетата.
Премахвате кафявото на лука, а останалото го нарязвате на полумесеци и слагате в тенджерата с олиото - запържва се до златисто под похлупак и с 1/3 от солта. Докато загрява котлонът и се запържва лукът, накисвате гъбите и дробчетата в отделни съдове с вода. Ако ви стигне времето, нарязвате морковите на колелца, изчиствате пипера от дръжките и семките, нарязвате и него на шайби, но може и на ленти.
Когато лукът е готов, сваляте от огъня и добавяте дробчетата, като ги разделяте на две на ръка. Връщате на огъня и добавяте останалото количество сол - задушавате под капак, пребърквате, но само колкото да сте сигурни, че продуктите са се смесили и няма залепнало на дъното.
Визуално определяте кога дробчетата са готови - около 10-15 мин след повторното завиране на тенджерата. Отново сваляте от огъня и добавяте морковите, пипера и гъбите - пак връщате на огъня.
Тук е моментът да прецените дали искате да е по-мазно и добавяте мазнина.
Когато гъбите видимо намалят обема си, а най-сигурно, когато морковите са омекнали, добавяте червения и черния пипер - изключвате котлона и изчаквате да спре вренето (не времето).
Сваляте от котлона, слагате всичко в глинен гювеч (може и тава, но няма да е същото), включвате фурната на 180 градуса и чакате 30-40 минути дробчетата да се запекат - естествено гювечът във фурната.
Всякакви други фантазии като скилидки чесън, ситно нарязан магданоз и т.н. са въпрос на вкус и добре дошли!
Виното е според предпочитанията, добре е да е червено, но може да е и бяло.
Да не забравите и хляб за сосчето.