Начин на приготвяне
Пригответе си всички нужни продукти за блатовете, така че да не се налага да прекъсвате приготвянето им.
Размесете содата с оцета. Разбийте белтъците, докато увеличат обема си двойно, и без да прекъсвате разбъркването, добавете последователно захарта, жълтъците (един по един), разтворената в оцет сода и ванилията. Миксерът се спира.
Брашното и орехите се смесват и се добавят на 2-3 части към тестото. Разбърква се с дървена лъжица или шпатула до хомогенизиране. Полученото тесто се разделя на 2 части. Всяка се разстила в тава с диаметър 26 см, чийто дъно е застлано с хартия за печене, която заедно със стените на тавата е намазана с олио и наръсена с брашно.
Пече се в предварително затоплена на 190°С фурна с включени горен и долен реотан и вентилатор. Печенето отнема 10-12 мин. Готовността се проверява с клечка.
След изваждане от фурната веднага освобождаваме блата от тортеният ринг, за да сложа следващия, но го оставях върху хартията за 5-10 минути. След това го обърнах върху решетка и отстраних хартията. Изпечените блатове се оставят да се охладят напълно.
Пригответе си крема: Прясното мляко се смесва със захарта и брашното и се сварява гъст крем. Сваля се от огъня, добавя се брендито и се оставя да се охлади напълно. От време на време се разбърква, за да изстине по-бързо и за да не хваща кора.
Маслото се разбива с миксер на пухкав крем. На струя се добавя подсладеното кондензирано мляко и разбъркването продължава, докато се смесят хомогенно. След това се добавят последователно изстиналия сварен крем и Бейлис. Разбърква се до хомогенизиране. След това може да пристъпите към сглобяване на тортата.
Сглобяване на тортата: Ако нямате тортен ринг, може да сглобите тортата и без такъв, като редувате блат с крем в чинията, в която ще сервирате тортата. По всяка вероятност в този случай ще трябва да изстудите леко крема в хладилник, преди да започнете сглобяването. Най-напред разрежете хоризонтално на 2 части всеки от изпечените и изстинали блатове. Ще се получат общо 4 части.
Според мен нещата се получават най-бързо и най-добре, когато сглобяването стане във формата за торта (с подвижни стени), която е била използвана и за печенето на блатовете. Започва се с блат, обърнат с отрязаната страна нагоре. Редуват се блат – крем, като се завършва със слой крем.
Ако ще украсявате със смлени орехи, наръсете повърхността на тортата, преди кремът да е стегнал – така ще залепнат по повърхността му. Тортата се прибира в хладилника и се оставя да престои няколко часа (или цяла нощ), за да стегне.
На следващия ден се освобождава от формата и се украсява по желание. Аз реших да не облепям страните на тортата с орехи, а да направя бордюр от шоколад.
За целта си изрязах от хартия за печене лента с ширина 6.5 см, което е малко повече от височината на тортата ми, и дължина 83 см, – достатъчно да обиколи тортата в кръг.
Освен това, за да ми е по-лесно, реших да си нарежа тортата на парчета предварително. При мен парчетата са 12, но тортата е достатъчно сладка да бъде нарязана дори до 24 парчета.
Върху лентата от хартия за печене набързо нашарих мрежа от шоколад, след което я увих около тортата със шоколадената страна към стените на тортата.
Шоколадът трябва да се охлади, за да може хартиената лента да се отстрани. За целта тортата се прибира в хладилник за десетина минути или колкото е нужно на шоколада да стегне. След това хартията за печене се отделя без проблем от шоколадовия бордюр.
Добре е, преди да се сервира, да е отлежала поне 24 часа. Тогава е най-вкусна!
Може да си направите различна украса - моята е тази.