Начин на приготвяне
Изберете по-големи печурки, които да са подходящи за пълнене. Изчеткайте ги с нещо грапаво, което да отстрани нечистотиите и пръстта по повърхността им.
Измийте ги, като за предпочитане е да действате бързо поради факта, че при продължителен контакт с вода, те поемат от нея и губят голяма част от вкусовите си качества. Някои шеф готвачи дори не ги мият, а ги белят старателно, премахвайки горния тънък слой.
Ако сте предпочели да ги измиете, веднага след това старателно ги подсушете. Измъкнете пънчетата им и ги нарежете на ситно.
Пригответе пълнежа, като за тази цел първо запържете в част от зехтина ситно накълцания лук. Щом омекне сложете нарязаните пънчета, а след две минути и скилидките чесън - наситнени.
Когато започнат да добиват лек загар сложете хамона, нарязан на малки кубчета. Гответе за кратко и налейте сметаната, като намалите огъня, за да не загаря по дъното.
Бъркайте няколко минути до сгъстяване на сместа и накрая овкусете със сол и бял пипер (внимавайте със солта, тъй като при термична обработка и хамонът отделя доста от нея).
Отстранете от огъня готовия пълнеж и се заемете с гъбите. Сложете тиган с малко зехтин на силен огън и щом се нагорещи подредете в него гъбките с дупката надолу. Печете около две минути и обърнете и от другата страна за същото време.
Целта ни е да добият приятен загар, но отвътре да останат крехки и сочни. Този вид гъби нямат нужда от дълга термична обработка и дори могат да се срещнат в суров вид в някои салати. Ако прекалите с печенето им могат да се свият и смачкат, затова добре е да спазвате указаното време.
Готовите пълнени гъби подредете в чиния и посолете леко. Ще видите, че в дупчицата се е образувало сосче, което е хубаво да отстраните. Напълнете с по лъжица-две от плънката и сервирайте веднага - топли. По желание поръсете с прясно накълцан магданоз.
Да ви е сладко! Гъбките, пълнени със сметана и хамон са готови.