Начин на приготвяне
По традиция тази баница печем на Васильовден, като изтеглените от нея късметчета пазим през цялата година.
Нареждам я от вечерта, а на сутринта я заливам с яйчената смес и запичам. Уханието, което се носи, е от божествения аромат на домашно приготвеното масло в нея.
За да го приготвя в домашни условия, събирам периодично каймакa от свареното прясно мляко, съхранявайки го в кутия във фризера. Техниката ви е позната, разбиваме го с миксер с малко вода. След като се отдели, го загряваме на водна баня и прецеждаме през фина марля. Докато е още разтопено, намазвам дъното на тавата, в която ще печем баницата.
Сиренето настъргвам в купа.
Подреждам корите, като върху всяка от тях поръсвам от сиренето, а през две от корите намазвам с четчица от разтопеното масло.
Завършваме с последния лист от корите и нарязваме печивото на квадрати. Покриваме с фолио за свежо съхранение и оставяме на хладно.
Запазваме си около 1-2 с.л. от маслото. На сутринта разбиваме с миксер яйцата, прибавяме прясното мляко и газираната вода. Заливаме я, като оставяме млечно-яйчената смес за 5-10 минути да напои добре корите и да се разпредели равномерно. Печем в предварително загрята фурна на 160 градуса, покрита с фолио за около 40 минути. Внимателно отстраняваме фолиото, поливаме я с малко масло и допичаме баницата до зачервяване.
Предварително сме приготвили две-три купички. Върху тях обръщаме тавата с баницата с дъното нагоре. Покриваме отгоре с голяма памучна кърпа, така че краищата ѝ да стигат повърхността, на която са купите, и оставете да изстине. По този начин баницата не спада и остава пухкава.
Нарязваме я, като върху всяко парче поставяме клонче от дрян за здраве с привързано късметче. Да ви е сладко и за много години!
Съвет: За да не се свлече баницата ви от тавата, внимавайте с мазнината по дъното. Тя трябва да е около 2-3 с.л., равномерно разпределена с четка. Паричката увийте в кръгче алуминиево фолио и поставете в края на парченце от изпечената баница.