Начин на приготвяне
Фурна 180 градуса.
Плоска тава, покрита с хартия за печене 38/26 см.
Работи се с миксер.
В купата на миксера се счупват 6 цели яйца, добавя се и захарта и се разбива на пълна мощност на миксера за около 8-10 минути, докато се получи плътен крем. Сместа трябва да пада от бъркалките на панделка. Купата се сваля от миксера и през сито или голяма цедка се прибавя на три пъти брашното.
Разбърква се само докато се приеме от сместа, не се прекалява, за да не спадне яйчената смес. Сместа се изсипва върху хартията в тавата, бързо и леко се разпределя, потупва се върху плота няколко пъти, за да излезе въздухът.
Пече се на 180 градуса за около 15-20 минути или докато стане отгоре златисто. Може да се провери дали и сух и готов пандишпан с дървена дълга клечка, поставена в средата.
Пандишпанът се изважда от фурната и веднага се обръща върху решетка. Отстранява се хартията и се оставя да се охлади за около 15 мин.
След това се разрязва през средата по дължина на две части. За да може да е точно разрязването, съм измервала със сантиметър. Всяка част се разрязва на още 2 ленти, общо да са 4 бр. ленти. Оставят се настрана.
В купа се изсипва пудрата захар и какаото през цедка. Разбърква се с телена бъркалка много добре.
Маслото се стопява и към него се прибавя ванилията.
Водата се сгорещява до точка на кипене и се прибавя към маслото, а след това всичко се прибавя към пудрата захар с какаото на струйка при разбъркване. Получава се гъста, гладка, лъскава шоколадова смес. Оставя се настрана.
Сладкото от ягоди се намазва на тънък слой върху 2 от лентите пандишпан, а след това се покриват намазаните ленти с другите, да бъдат една върху друга. Леко се притискат. Ще се получат две дълги пандишпанови ленти.
С остър нож първо се подравняват краищата им от двете страни, а след това се нарязват на пасти по 5 см. Всяко парче пастичка се потопява в шоколадовата смес , като се обръща от всички страни за да се облее в шоколад.
Изваждат се с помощта на вилица и се подреждат върху решетка, за да се изтече шоколадът, за кратко време. Всяка пастичка се потопява в кокосовите стърготини и се обръща от всички страни, за да полепне. Отново се подреждат върху решетка, за да стегнат окончателно.
Източник: Recipe 30 MasterShef J. Mielle
Историята ни разказва, че тази шоколадова паста, покрита с кокос и понякога с пълнеж от конфитюр е създадена по случайност. За един празник Lord Lamington поръчал торта на своя френски готвач за своите гости.
Готовата торта по случайност била изпусната в купа с шоколад и за да се скрие повредената торта французинът бързо я потопил в купа с кокосови стърготини и изглежда, че добрите рецепти винаги са създадени по случайност. Сладкото много по-късно е добавено като пълнеж между слоевете, но точно то дава един допълнителен свеж вкус.
Този шоколадов сладкиш се смята за икона в австралийската кухня.
Шоколадовите австралийски пасти Ламингтън са много вкусни!
Забележка: Градусите на фурната могат да се варират от посочените и най-добре е да се пече на 165-170 градуса, за да не се препича пандишпанът, защото в такъв случай той става трошлив и е неподходящ за работа и оформяне. Трябва да е еластичен.
За сладко съм ползвала домашно сладко от дюли, тъй като точно то дава онази приятна киселинност, която е необходима.