Начин на приготвяне
За късмети са ви нужни монета (1 лев) и малко клонче от дрян (3-4 см голямо).
Разбъркваме брашното със содата за хляб, която сме активирали с ябълковия оцет (благодарение на него питката става пухкава) и солта. Постепенно добавяме малко водичка и замесваме с ръце меко тесто. Месим го няколко минути.
Намазняваме тавата и поръсваме с малко брашно по дъното (за да може после питката лесно да се отдели от тавата). Разстиламе тестото в тавата и внимателно скриваме, поставяйки в тестото двата късмета - дряновата клонка и монетата (предварително измита), като е желателно да няма видими следи къде са поставени.
По време на това действие изричаме наричане – с пожелание монетата - парата – да донесе късмет на този, на който се падне, а дряновата клонка – да дари с крепко здраве късметлията.
С пръсти уплътняваме и изравняваме содения хляб. По желание може отгоре да изрисуваме точици с помощта на вилица. Печем на 200 градуса, за около 30-35 минути. Като е готова и я извадим от фурната или пещта, с ръка я напръскваме с малко водица и я покриваме с кърпица.
Благодарим за хляба и Смирението в дома ни! Най-възрастният в дома разчупва питката, като нарича първото парче да е за къщата. После се дава на най-големия…и така до най-малките в семейството. Следва най-голямото вълнение – на кой какъв късмет ще се падне! И на който му се е паднала паричката или дрянчето за здраве, си я слага под възглавницата за през нощта – за сбъдване.
Нека традицията на Бъдни Вечер, когато цялото семейство си е по семейно му, сбрано в уют, тъй да се запази и да пребъдва във времето!
Чудно Вкусно!