Начин на приготвяне
Сваряваме ориза с настърганите моркови и на ситно нарязания лук заедно с хималайската сол, черния смлян пипер, кимиона и шарлана, или на оризоварка, или на котлон - пожелание! По-лесно става, когато е на оризоварка, тъй като, докато се готви самостоятелно, без да трябва постоянно да се разбърква, можем да подготвим лападовите листа.
Това става, като след като сме ги измили щателно и сме отрязали дръжките плътно до началото на листата, ги попарваме с вряла вода и ги оставяме за около минутка - не повече, само за да омекнат, и така да са по-лесни за навиване на сармичките.
След като оризът със зеленчуците е сварен, ако има нужда, можем да му добавим още малко сол и пипер - за по-наситен вкус.
Внимателно взимаме едно лападово листо, сипваме една супена лъжица от плънката и завиваме на лападови сармички. Тъй като листата на лапада са доста продълговати в сравнение с лозовите, има два лесни начина - как да ги завием на сармички.
Първият е, като поставяме плънката и сгъваме листото от четирите страни - като плик за писмо.
Вторият е, като сипваме ориза, като леко го разстиламе на дълго, завиваме двете странички на по-тясната страна на листото и откъм дългата навиваме на рулце - така стават по-тумбести и красиви. Готово увитите сармички слагаме да се приготвят на пара в тенджера с ветрило (кошница за готвене на пара) за около 5 минутки.
Вкусните сармички от лапад сервираме заедно с останалия ориз от плънката, залети с кисело мляко. Чудесни мекички лападови сармички - много по-крехки в сравнение с традиционните лозови и зелеви сарми. Невероятна добра комбинация!
Чудно Вкусно!
Коментари