Начин на приготвяне
Добре почистеният и измит агнешки врат заливаме със студена вода и го слагаме да ври. Щом водата кипне, отпенваме бульона, посоляваме леко и добавяме предварително нарязаните на не много дребно моркови.
Варим месото около 1 час и 30 минути в обикновена тенджера на 4 степен на котлона. По принцип в България всички електроуреди са Made in China, така че няма страшно да преварите чорбата! Аз лично ползвам тенджери под налягане, само когато това е необходимо, за да се обработят неизвестно колко стари меса, особено от говедо или кокошка!
Щом месото се свари го вадим, обезкостяваме и нарязваме. Връщаме го обратно в бульона и прибавяме гъбите (или гъбеното бульонче) и предварително нарязания на дребно спанак.
Изчакваме да кипне, дърпаме тенджерата от котлона и слагаме тигана. Изчакваме да се загрее и слагаме олиото, когато и то се загрее добавяме нарязаните на дребно лук и чесън, заедно с 1 кафена чашка вода, за да се задушат за 5 минути. Разбъркваме и когато запръжката остане на мазнина, добавяме брашното.
Разбъркваме и добавяме червения пипер, пак разбъркваме и слагаме вече доматите, ситно нарязаната чушка (лютеницата) и картофите, нарязани на кубчета. Поръсваме с чубрицата и джоджена. Разбъркваме до получаването на хомогенна смес.
Слагаме с черпак малко от бульона в запръжката, разбъркваме и изсипваме всичко обратно в чорбата. Пробваме на вкус и ако е необходимо добавяме още малко гореща вода и сол. Варим още около 15 минути до готовност на картофите.
Дърпаме агнешката чорба от огъня. Накои хора предпочитат да я застроят с 1 яйце и 1 ч. чаша кисело мляко - разбити добре и темперирани постепенно с бульона от чорбата, така че да не се пресече застройката, но това е въпрос на вкус!
Да не забравяме че агнешкото месо си е доста мазничко и тежко!
Аз само поръсвам вкусната чорбица с дребно нарязания магданоз и....
Вижте също как се прави агнешка дроб чорба или опитайте другите ни рецепти с агнешки врат.