Начин на приготвяне
Яйцата се чукват в купа и леко се разбиват със солта. Към тях се пресява 300 г брашно и се бърка, докато яйцата го поемат.
Малко по малко се добавя останалото брашно, а когато тестото започне да се отделя от стените на купата, се прехвърля на набрашнен плот. Меси се, докато спре да лепне и стане гладко и еластично.
Брашно се поръсва, докато е необходимо, но се внимава тестото да не става твърдо.
Оставя се да почине 10 минути, пак се премесва и разделя на 8 топки, които също почиват 10-15 минути.
Голяма тенджера с подсолена вода се загрява на котлона до кипване и огънят се намаля до минимум. Отделно се пълни със студена подсолена вода още един голям съд. Може да се използва и широка и по-дълбока тава.
Топките тесто се разточват на много тънки кори върху обилно набрашнен плот и се поставят една върху друга с пласт хартия за печене помежду им.
После се потапят една по една в горещата вода за секунди и веднага се преместват в студената.
Бързо се разстилат върху пласт хартия или чиста кърпа и всяка се маже с разтопено масло, поръсва се със натрошено сирене, завива се на руло и се подрежда в тава.
При този процес се иска майсторство и бързина, тъй като има опасност корите да се накъсат при потапянето. Това не би било проблем, ако правим наложена къпана баница, но при витата баница не е много добре, за да не излиза плънката.
Затова има друг по-лесен и безопасен начин. След като се разточи кора, се маже обилно с масло, отгоре се натрошава сиренето и се завива. Така вече завитата кора се хваща в двата края и се потапя по описания по-горе начин.
Корите се подреждат под формата на охлюв в тава -28-30 см диаметър, предварително намазнена или покрита с хартия за печене. Отгоре се маже обилно с масло.
Витата къпана баница се пече в загрята на 180 градуса фурна докато почервенее.
След като е готова, се напръсква с вода, завива се с кърпа и така се оставя баницата за около 20 минути.
Добър апетит!
Коментари