Начин на приготвяне
Разтворете маята с малко от захарта в леко затоплената вода. Оставете да шупне.
Към шупналата мая налейте млякото (150-60 мл) олиото и леко разбитите белтъци на двете яйца. Жълтъците запазете за заливка накрая.
Към сместа добавете 3 с.л. с връх захар, а ако искате да ви е по-сладко сложете повече. Може и да направите солена Ачма, като редуцирате захарта и сложите повече сол, както и плънка от сирене или кашкавал.
Пресейте брашното към сместа и омесете гладко, меко и еластично тесто. Брашно си добавяйте, докато спре да ви лепне, но внимавайте да не направите тестото твърдо.
Оставете го да почине 15 минути, за да се отпусне, и от него късайте и оформяйте усукани фитили. Завивайте ги два по два и съединявайте краищата, получавайки геврече. Така подреждайте на малко разстояние в правоъгълна тава. При мен станаха 5 гевречета, а тавата е с размери 38/25-6 см. При бухването ще се слепят, но това е целта, за да могат да се залеят впоследствие.
Намажете с олио и оставете на топло да втасат за около час, после пуснете фурната да загрее до 190 градуса без вентилатор, горен и долен реотан. Решетката позиционирайте на една позиция под средната.
Разбийте жълтъците от двете големи яйца заедно с 2-3 с.л. олио и около 2 пълни лъжици захар, в случай че Ачмата ви е сладка. Налейте към 80 мл прясно мляко и с тази смес намажете обилно бухналите гевреци. Трябва хубаво да се напоят. Остатъкът от течността полейте отгоре. Поръсете хляба със сусам и маково семе.
Пъхнете в загрятата фурна турския хляб и печете около 25 мин или до хубав златист загар.
Добър апетит!