Начин на приготвяне
Лукът се измива добре, нарязва се на много ситно и се задушава на тиган в малко вода и масло (или олио, ако нямате масло). След като поомекне лукът, се добавя каймата.
Запържа се, като непрекъснато се разбърква с дървена бъркалка, така че каймата да стане на трохи. Овкусява се с кимион, червен пипер, черен пипер и риган.
Каймата се оставя настрани да изстива. Не я смесвайте с плънката за баницата, защото топлината ѝ ще предизвика сготвяне на яйцата.
Яйцата се измиват, чукват се внимателно, така че да не попадат части от черупките в купата. Ако има такива, се отстраняват. След това яйцата се разбиват с прибор за разбиване.
Добавя се кисело мляко към купата с яйцата. Добавя се содата бикарбонат и се разбърква добре сместа. Добавя се лютеницата. Добавя се газираната вода.
И най-накрая се добавя запържената кайма и лук. Сложете каймата непосредствено след газираната вода и содата и разбъркайте. Започнете реденето на гръцката баница веднага, за да стане по-пухкава и да не изветряват содата и газираната вода, които служат като набухвател.
Тавата за баницата с кайма се подмазва с олио или може да използвате кухненска хартия.
Корите се разстилат и баницата започва да се реди. Малко от сместа се слага върху едно от листата за баницата. Не е нужно да се слагат няколко кори, защото одринските кори са по-дебели, но ако ползвате обикновени кори - сложете 2-3 листа.
Повтаря се тази процедура до запълване на тавата.
Наредената в тавата за печене баница се намазва със слънчогледово олио отгоре и се напръсква с още малко газирана вода.
Поръсва се със сусам (използвайте белия сусам, за да се ориентирате по-добре при печенето кога баницата става златиста).
Пече се в студена фурна до готовност (около 30-40 минути).
Готовата баница НЕ се поръсва с пудра захар.
По желание може да се поръси с риган, когато се сервира.
Баницата с кайма по гръцки се поднася топла, по желание с чаша айрян.
Подходяща за закуска за следобедно хапване, за междинни закуски и за празнични трапези.
Коментари